Poniedziałek, 10 grudnia 2018. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

Na wieży kościoła poewangelickiego

2010-08-10 13:02:56 (ost. akt: 2014-01-14 11:12:12)
Kopuła na wieży jest nieco pochylona, nie grozi jednak zawaleniem

Kopuła na wieży jest nieco pochylona, nie grozi jednak zawaleniem

Autor zdjęcia: Archiwum UM w Pieniężnie

W jakim stanie technicznym jest wieża kościoła poewangelickiego w Pieniężnie? Analiza wskazuje, że kopuła nie jest w najgorszym stanie, a jej najsłabszym elementem konstrukcyjnym jest zerwane poszycie, powodujące osłabienie drewnianej konstrukcji.

Wieża ma ponad 25 metrów. Na miejsce przyjechał więc dźwig o wysięgu 30 metrow, a także 25-metrowy podnośnik z Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie.
— Zawodowi strażacy, posiadający uprawnienia do pracy na tak dużych wysokościach, dokonali analizy konstrukcji kopuły wieżyczki oraz wykonali dokumentację fotograficzną — mówi Kazimierz Kiejdo, burmistrz Pieniężna. — Po wstępnej ocenie okazało się, że kopuła nie znajduje się w najgorszym stanie, a jej najsłabszym elementem konstrukcyjnym jest zerwane poszycie, powodujące osłabienie drewnianej konstrukcji. Po ocenie wykonanej dokumentacji fotograficznej można stwierdzić, że „hełm” wieżyczki na dzień oględzin jest stabilny i nie grozi zawaleniem.
Według relacji świadków oraz strażaków OSP w Pieniężnie, ubytek blachy na wieżyczce, skorodowana sterczyna oraz przechył są skutkiem pożaru wieżyczki powstałego po uderzeniu pioruna.
— Aby zabezpieczyć zabytkowy obiekt trzeba uzupełnić poszycie kopuły, wzmocnić osłabioną drewnianą konstrukcję, a także uzupełnić braki w wymurowanych sterczynach — mówi burmistrz.

Wojciech Andrearczyk

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages