środa, 18 lipca 2018. Imieniny Kamila, Karoliny, Roberta

Strażacy ćwiczyli w Misyjnym Seminarium Duchownym Księży Werbistów

2013-07-15 12:52:00 (ost. akt: 2013-07-15 12:59:01)
Ćwiczenia przeprowadzono w ramach koncentracji gminnej jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu miasta i  gminy Pieniężno, miasta Braniewa oraz gminy Płoskinia

Ćwiczenia przeprowadzono w ramach koncentracji gminnej jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu miasta i gminy Pieniężno, miasta Braniewa oraz gminy Płoskinia

Autor zdjęcia: Archiwum KP PSP w Braniewie

W sobotę (13 lipca) około godz. 09.30 dźwięk syren alarmowych wozów strażackim zaniepokoił mieszkańców Pieniężna. W odstępie kilku minut ulicami miasta przemknęło dwanaście pojazdów pożarniczych udając się do Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie.

Ćwiczenia przeprowadzono w ramach koncentracji gminnej jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu miasta i gminy Pieniężno, miasta Braniewa oraz gminy Płoskinia. Dodatkowo strażacy-ochotnicy wspierani byli w działaniach ratowniczych przez podnośnik hydrauliczny z JRG PSP w Braniewie.

Scenariusz ćwiczeń zakładał powstanie pożaru w części poddasza w pomieszczeniach mieszkalnych seminarium. W wyniku pożaru trzy osoby zostały ranne, a powstały pożar stanowił zagrożenie dla konstrukcji drewnianego poddasza. Dymy pożarowe skutecznie wypełniły poddasze obiektu sakralnego, co zdecydowanie nie ułatwiało prowadzenia działań ratowniczych przez strażaków. Jeszcze przed przybyciem straży pożarnej Rektor Seminarium ogłosił alarm pożarowy i podjął decyzje o ewakuacji osób przebywających w obiekcie. Zadaniem przybyłych na miejsce pozorowanego pożaru strażaków było dotarcie i ugaszenie pozorowanego pożaru, przeszukanie pomieszczeń silnie zadymionych i odnalezienie osób poszkodowanych.

Działania ratownicze w części poddasza prowadzone były z wykorzystaniem aparatów powietrznych. Ze względu na znaczny rozmiar miejsca prowadzenia działań niezbędnym okazało się wykorzystania w działaniach ratowniczych strażaków wyposażonych w aparaty powietrzne. Działania gaśnicze prowadzone były również od zewnątrz obiektu z wykorzystaniem podnośnika hydraulicznego z JRG PSP w Braniewie. Z pobliskim zbiorników wodnych pobierano wodę do celów gaśniczych. Dodatkowo sprawdzono praktyczne umiejętności udzielania pomocy medycznej dla poszkodowanych oraz wykorzystania sprzętu ratowniczego znajdującego się na wyposażeniu pojazdów pożarniczych. Liczne podgrywki i zmienna sytuacja na realizowanych ćwiczeniach wymagały dużego wysiłku i zaangażowania strażaków. Działania ratownicze prowadzone były na kilku odcinkach bojowych co wymagało koordynacji działań oraz współpracy pomiędzy poszczególnymi jednostkami OSP.

Zmagania ratowników obserwowali: Rektor Seminarium o. Józef Węcławik, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu a jednocześnie Prezes Zarządu Miejsko – Gminnego OSP w Pieniężnie Leszek Kłębucki, Burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo, Wiceprezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Braniewie dh. Jerzy Welke oraz członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Olsztynie dh. Bogusław Zych.

To jedne z większych ćwiczeń zrealizowanych w roku bieżącym z udziałem strażaków ochotników na terenie powiatu braniewskiego.

st. kpt. I. Ścibiorek

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages