Piątek, 21 września 2018. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Festiwal Pieśni Patriotycznej i Wojskowej już pełnoletni

2013-11-25 09:44:45 (ost. akt: 2013-11-26 15:11:44) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Archiwum UM w Pieniężnie

Dnia 8 listopada 2013 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy „Bajka” w Pieniężnie odbył się XVIII Festiwal Pieśni Patriotycznej i Wojskowej. Organizatorem był Zarząd Powiatowy Ligi Obrony Kraju w Pieniężnie, przy pomocy Miejskiego Domu Kultury w Pieniężnie.

Przesłuchania konkursowe rozpoczęły się o godz.1000 według kolejności zgłoszeń solistów i zespołów, począwszy od najmłodszych. Festiwal prowadziła Patrycja Gulbicka – przedstawicielka Ligi Obrony Kraju w Pieniężnie. Impreza cieszyła się wielkim zainteresowaniem w całym regionie. Podczas festiwalu gościliśmy uczestników z: Miłakowa, Olsztyna, Biskupca, Kurzętnika, Lubawy, Nowego Miasta Lubawskiego, Braniewa, Pieniężna, Bażyn, Biskupca, Samborowa, Wilcząt, Dobrego Miasta, Budr, Stegny, Szczytna, Górowa Iławeckiego, Ornety i Dywit. Uczestnicy podzieleni zostali na trzy kategorie wiekowe. Łącznie w Festiwalu udział wzięło 25 zespołów oraz 27 solistów (309 osób).

Wykonawcy prezentowali po dwie pieśni – jedną z okresu niepodległościowego, drugą dowolną o tematyce wojskowej. Komisja powołana przez organizatora, w składzie: prof. Leszek Szarzyński, prof. Józef Wojtkowiak oraz Paulina Garbowska, oceniała dobór repertuaru, interpretację wybranego utworu oraz ogólny wyraz artystyczny.

W kategorii solistów dzieci ze szkół podstawowych, pierwsze miejsce zajęła Anna Łokuciejewska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Biskupcu, drugie miejsce zdobyła Aleksandra Lewicka z Gminnego Centrum Kultury w Kurzętniku, natomiast trzecie miejsce przypadło Laurze Truszczyńskiej ze Studia Wokalnego DREAMS w Nowym Mieście Lubawskim. Jury przyznało również wyróżnienie Kindze Płotka z Gminnego Centrum Kultury w Kurzętniku. W kategorii zespoły szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła Świąteczna Kapela Junior ze Stowarzyszenia Świąteczna Kapela w Dobrym Mieście, drugie miejsce wywalczyły Muzyczne Dzieciaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pieniężnie, trzecie miejsce jury przyznało Trio muzycznemu w składzie: Zuzanna Witkowska, Aleksandra Cmiel oraz Paulina Borzymowska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Biskupcu.

Najlepszą solistką uczniów w wieku szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych została Sylwia Lewicka z Gminnego Centrum Kultury w Kurzętniku, drugie miejsce zdobył Wiktor Kopyczyński ze Studia Wokalnego DREAMS w Nowym Mieście Lubawskim, trzecie miejsce zajął Wojciech Wajc, również ze Studia Wokalnego DREAMS w Nowym Mieście Lubawskim, jury przyznało również wyróżnienie Karolinie Szpanowskiej z Miejskiego Ośrodka Kultury w Lubawie. W tej kategorii wiekowej najlepszy okazał się zespół Świąteczna Kapela ze Stowarzyszenia Świąteczna Kapela w Dobrym Mieście, zaraz za nim znalazł się zespół Fart z Gminnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Samborowie, natomiast trzecie miejsce zajął zespół Grajki z Zespołu Szkół Budowlanych w Braniewie.

Najwięcej emocji wzbudziły występy zespołów kategorii dorośli. Po długich obradach, jury pierwsze miejsce przyznało zespołowi Alebabki z Gminnego Ośrodka Kultury w Budrach. Drugie miejsce ex aequo zdobyły Warmianki z Miłakowskiego Domu Kultury oraz zespół Cantemus z Gminnego Ośrodka Kultury w Dywitach. Trzecie miejsce również przyznano dwóm zespołom, duetowi Mierzeja z Gminnego Ośrodka Kultury w Stegnie oraz zespołowi Anibabki z Gminnego Centrum Kultury w Kurzętniku. W tej kategorii wyróżnienia otrzymały następujące zespoły: Wrzos z Klubu Seniora w Braniewie, Ton Lira z Polskiego Związku Niewidomych w Braniewie oraz Promień z Ośrodka Kultury w Górowie Iławeckim.

O godzinie 1600 odbyła się uroczysta Wieczornica patriotyczna przygotowana przez przedstawicieli Ligi Obrony Kraju oraz Miejskiego Domu Kultury w Pieniężnie. W przerwie na narady jury, odbył się koncert upamiętniający 95. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, odegrany przez zespół Trans Blues z Miejskiego Domu Kultury w Pieniężnie. Organizatorzy zapewnili wszystkim uczestnikom pamiątkowe plakietki festiwalowe oraz posiłek. Ponadto każdy solista oraz zespół otrzymał dyplom, a laureaci dodatkowo nagrody rzeczowe.

„Nasz Festiwal – mówi prezes ZP Ligi Obrony Kraju w Pieniężnie, pan Tadeusz Kłębucki – skończył dziś 18 lat, stał się dorosłym. Szkoda, że dla mediów jest to obojętne. Zaprosiłem telewizję z Braniewa i z Olsztyna, jednak nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Pan Wojewoda oraz pan Marszałek również nie okazali zainteresowania Festiwalem i też nie odpowiedzieli na zaproszenie.

Z całego serca dziękuję natomiast osobom, na które zawsze można liczyć, czyli swoim współpracownikom, za pomoc w organizacji oraz Starostwu Powiatowemu w Braniewie, Urzędowi Miasta w Pieniężnie i Braniewsko-Pasłęckiemu Bankowi za wsparcie i obecność. Nasz Festiwal nie kurczy się, tylko rozrasta więc za rok, jeśli dobrze pójdzie, planujemy festiwal ogólnopolski”.

Polub nas na Facebooku:

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages