Piątek, 7 sierpnia 2020. Imieniny Donaty, Olechny, Kajetana

Pomnik generała ma być rozebrany. Czy da się zaorać historię?

2014-02-03 10:47:36 (ost. akt: 2014-02-03 10:48:00)

Radni z Pieniężna chcą rozebrać pomnik generała Iwana Czerniachowskiego, bohatera Związku Radzieckiego, który w 1945 roku zginął pod tym miasteczkiem. Nie wszystkim ten pomysł się podoba. I wzbudził duże zainteresowanie rosyjskich mediów.

Uchwałę, wyrażającą wolę rozebrania pomnika gen. Iwana Czerniachowskiego, radni Pieniężna przegłosowali w czwartek. — Niestety, nie jednogłośnie — powiedział nam Kazimierz Kiejdo, burmistrz miasta. — To nie jest nasz bohater. Generał brał udział w rozbrajaniu oddziałów AK na Wileńszczyźnie. Czy to jest wzór do naśladowania? Są u nas przeciwnicy rozebrania pomnika, między innymi przedstawiciele społeczności ukraińskiej. Są tacy, którzy mówią, że jednak nie zniszczył Wilna, że ma zasługi dla Warmii. Ale ja uważam, że jest to syndrom ptaszków w klatce, czyli ludzi urodzonych w niewoli, którzy nie znają wolności. Większość naszych mieszkańców to kresowiacy, wyrzuceni ze swojej ojczyzny. Są też autochtoni, którzy pamiętają wkroczenie Armii Czerwonej na Warmię. Większość z nas jest przeciw obecności tego pomnika w Pieniężnie.

To był wypadek, a nie bitwa


Iwan Czerniachowski zginął pod Pieniężnem 18 lutego 1945 roku. Miał 39 lat. Był najmłodszym generałem w Armii Czerwonej, bohaterem Związku Radzieckiego, odznaczonym m.in. orderami Kutuzowa, Suworowa i Lenina. — Ale w sprawie okoliczności jego śmierci Rosjanie nie przeprowadzili śledztwa — tłumaczy Tadeusz Baryła, historyk z Ośrodka Badań Naukowych, specjalista od studiów wschodnich. — Bo generał nie zginął w boju. Według publikacji rosyjskich i białoruskich, jechał wówczas z Kowna swoim luksusowym zdobycznym oplem admirałem. Towarzyszył mu samochód z ochroną. Pod Pieniężnem generał musiał zwolnić, bo drogą jechała kolumna czołgów T 34. Kazał kierowcy je wyprzedzić, ale podczas tego manewru opel stoczył się do rowu. Generał się zdenerwował i zatrzymał czołgistów. Według jednej z wersji zastrzelił lub nakazał enkawudyście zastrzelić, ich dowódcę. Potem ruszył dalej. I wtedy ze strony kolumny poleciał pocisk. Nie trafił w samochód, ale rozerwał się i odłamek zranił ciężko generała, który zmarł w drodze do szpitala. Pochowano go w Wilnie. Gdy był tam latem 1944 roku bardzo troszczył się o los ocalałych z Zagłady żydowskich sierot.
Zdaniem Tadeusza Baryły pomnika Czerniachowskiego w Pieniężne nie powinno się rozbierać. — Bo nie wyrwie się i nie zaorze się historii — tłumaczy. — Natomiast należałoby umieścić obok monumentu tablicę z opisem historycznych wydarzeń.

Lepiej wydać pieniądze książki


Sprawą ewentualnej likwidacji pomnika zainteresowały się ogólnorosyjskie media. — Dzwonili do nie dziennikarze z telewizji NTV i RTR oraz agencji ITAR TASS — mówi Tomasz Omański, szef działającego w Kaliningradzie Polskiego Centrum Kultury. — Mnie osobiście dziwi zapalczywa determinacja ludzi walczących z pomnikami. Słyszałem, że są nawet chętni do sfinansowania całej akcji burzenia pomnika w Pieniężnie. Wielka szkoda, że zamiast wydawać pieniądze na niszczenie betonowych pomników, nie pomyśleli, że może lepiej byłoby sfinansować zakup podręczników do nauki języka polskiego dla rosyjskich licealistów z obwodu. Oni chętnie uczą się naszego języka, aby w przyszłości studiować w Polsce. A to w naszej sytuacji demograficznej jest bezcenne.

MZG

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (68) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Do RADNYCH #1390722 | 37.30.*.* 7 maj 2014 19:38

  Skonsultujcie się z Radą w Baligrodzie w bieszczadach. ONI MUREM stoją za pomnikiem Swierczewskiego i nie przejmują się idiotami kibolami co raz do roku krzyczą RA SIERPEM RAZ MŁOTEM itdWiecie Panowie dlaczego. BO ROBIĄ NA NIM KASĘ. Tysiące ludzi tam przyjeżżą to miejsce zobaczyć i zostawia tam pieniądze. Pomnik uporządkowany i obok wywieszona tablica z informacją o generale jako o bohaterze kontrowersyjnym, Ale sposób w jaki to napisano nie obraża ani jego zwolenników ani tych co nie darzą go sympatią. TUTAJ TEŻ POMYŚLCIE i na ty pomniku zamiast kłopotów można jeszcze zrobić świetny interes. A ci co wrzeszczą usunąć to niech też się zastanowią bo przecież on nikomu nie przeszkadza. Kilku oszołomów przed wyborami podburza a durnie wrzeszca. Na szczęsie jak widać na filmikach to te "TŁUMY" to zwykle kilkunastosobowa grupa "etatowych rozrabiaków"

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ? #1388231 | 89.228.*.* 4 maj 2014 13:32

  Te całe obchody przy tym pomniku z tymi motocyklistami to jawna prowokacja. Przecież przez lata pies z kulawą nogą z tej rosji nie przyjeżdżał i się pomnikiem nie interesował. A teraz nagle po latach całe pielgrzymki. Teraz pytanie te towarzycho objawia się tam za flagami z sierpem i młotem. Czyż w naszych kraju propagowanie symboli totalitarnego reżimu komunistycznego nie jest czasem karalne , tak samo jak swastyki ? Więc jak to możliwe że toleruje się w Polsce takie symbole wśród tego ruskiego towarzycha ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ? #1388230 | 89.228.*.* 4 maj 2014 13:31

  Pytanie czy w Wołgogradzie (Stalingradzie) , Petersburgu ( Leningradzie) , Moskwie są pomniki upamiętniające bohaterskich żołnierzy Wermachtu , SS i tym podobnych formacji którzy tracili bohatersko swoje życie próbując "wyzwolić" ruskich spod Stalinowskiej niewoli ? Czy odbywają się tam uroczystości upamiętniające niemieckich bohaterów poległych w walce ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. pomyslowy #1336080 | 77.114.*.* 27 lut 2014 01:08

  taniej bedzie obalic burnistrza i rade niz pomnik rozebrac burmistrz che zablysnac a rada go popiera

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. co do rozbiorki #1322257 | 195.136.*.* 11 lut 2014 13:25

  Niech Ci co glosowali za go rozbieraja.Mlotki do reki i bawcie sie ale nie w godzinach pracy. I nie zaslaniajcie sie ze pieniadze nie beda z budzetu gminy.Nie wazne z kad, czy z unni europ czy z fundacji. Ktos zaplacil podatki zeby te pieniadze sie znalazly. Do roboty sami sie zabierajcie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (68)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages