Piątek, 21 września 2018. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Delegacja z Rosji jedzie do Pieniężna. Chodzi o...

2014-02-04 07:20:00 (ost. akt: 2014-02-04 09:32:17)
Pomnik gen. Czerniachowskiego w Pieniężnie

Pomnik gen. Czerniachowskiego w Pieniężnie

Dzisiaj do Pieniężna ma przyjechać delegacja z Kaliningradu. — Nie wiem, kto to będzie i w jakiej sprawie przybędzie — mówi burmistrz Kazimierz Kiejdo. — Jak zapytałem, o co chodzi, powiedzieli, że "wsio w pariadkie". Jednak nie wszystko jest w porządku. Radni Pieniężna chcą rozebrać pomnik rosyjskiego generała.

Uchwałę, wyrażającą wolę rozebrania pomnika gen. Iwana Czerniachowskiego radni Pieniężna przegłosowali w czwartek. Monument stanął w mieście na początku lat 70 ubiegłego wieku. Upamiętnia generała, który zginął pod Pieniężnem 18 lutego 1945 roku. Według oficjalnej wersji poległ w boju, z Niemcami według innej zmarł od ran wskutek nieszczęśliwego wypadku.

O sprawie pisaliśmy tutaj - Pomnik generała ma być rozebrany. Czy da się zaorać historię?

Również wczoraj portal newkaliningrad.ru doniósł, że Mikołaj Cukanow, gubernator obwodu kaliningradzkiego wyraził troskę o los pomnika. Jest gotów wziąć udział w rozwiązaniu tego problemu. A jak powiedziała Elena Wołowa, wicepremier ds polityki wewnętrznej, władze obwodu są gotowe zaopiekować są monumentem. Dzisiaj do Pieniężna ma przyjechać delegacja z Kaliningradu.

— Nie wiem, kto to będzie i w jakiej sprawie przybędzie — mówi burmistrz Kazimierz Kiejdo. — Jak zapytałem, o co chodzi, powiedzieli, że "wsio w pariadkie". Jeżeli będą chcieli rozmawiać o pomniku Czerniachowskiego, to powiem im, że nasza Rada Miasta podjęła uchwałę i to wszystko, co możemy zrobić. Reszta działań należy do polskiej i rosyjskiej dyplomacji.

Więcej we wtorkowym wydaniu Gazety Olsztyńskiej. Gazeta dostępna też w formacie PDF na stronie Kupgazete.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (81) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pienieznianka #1321676 | 195.136.*.* 10 lut 2014 19:44

  Burmistrz ma kulawke mozgowa,jest tyle innych rzeczy pilnych ,miasteczko prowoncjonalne ,brudne i zapyziale mieszkancom pomnik nie przeszkadza. Mnie przeszkadzaja krzywe chodniki lub ich brak i ciemne ulice noca ,walesajace sie psy i obsrane przez nie trawniki i chodniki niech sie burmistrzunio kupami psimi zajmie juz dzisiaj mu daje przydomek 'Psi Detektyw"

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. NkWD #1321615 | 195.136.*.* 10 lut 2014 18:51

  To na początek: Gaz-STOP, Mięsko-STOP, Ziemniaki i owoce-STOP, Ropa-STOP, a pomnik na gruz i zasypać kałuże na drodze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. krzysztof63 #1321605 | 195.136.*.* 10 lut 2014 18:45

  ... Czegoś nie rozumiem...Skoro istnienie między innymi tego pomnika określone zostało w umowie międzypaństwowej między Polską a Rosją o ochronie miejsc pamięci podpisanej już po roku 80-tym, a więc za czasów jak to się określa Polski niepodległej, to jakim prawem byle burmistrz, decyduje inaczej niż określa ta umowa ??? To się mu może nie podobać ,ale decyzji w tej sprawie nie miał prawa podjąć ani on ,ani jego radni... Zdumiewające jest też stanowisko -właściwie brak stanowiska polskiego rządu,który był przecież stroną podpisującą umowę... Przypomina to Polskę szlachecką ,gdzie szlachcic na zagrodzie był równy wojewodzie...jak to się skończyło wie każdy kto choć łyknął trochę historii... W jakiej Polsce żyjemy ??? Skoro burmistrz z radnymi może złamać umowę rządu to trudno nazwać to inaczej jak anarchią ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Z #1321559 | 82.139.*.* 10 lut 2014 18:21

   Pamiętajmy kto wymordował 6 milionów naszych obywateli ! Gdyby nie Armia Czerwona i tacy generałowie trawę podglądalibyśmy od korzonków .

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Zygfryd #1321553 | 82.139.*.* 10 lut 2014 18:14

   Ten generał wyzwalał Polskę od zbrodniczych Niemiec -skandal z tymi planami usunięcia pomnika .Kiedy się opamiętają oszołomy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (81)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages