Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Ciąg dalszy afery wokół kontrowersyjnego pomnika

2014-02-11 11:28:29 (ost. akt: 2014-02-11 12:04:29)

Autor zdjęcia: Aleksandra Jakimczuk

— Chcieli rozdmuchać sprawę i rozdmuchali — tak burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo komentuje głosy rosyjskich deputowanych, którzy chcą przewieźć do Rosji pomnik Iwana Czerniachowskiego. To kolejny, ale zapewne nie ostatni głośny akord w sprawie likwidacji pomnika rosyjskiego generała.

O decyzji o rozbiórce pomnika gen. Iwana Czerniachowskiego napisał wczoraj dziennik „Izwiestia”. Gazeta poinformowała, że Roman Chudiakow, deputowany do Dumy, oraz inni parlamentarzyści chcą pomnik uratować i z Polski przewieźć do Rosji, skoro „Polacy nie uważają Czernachowskiego za wyzwoliciela narodu od faszystów”. Sam plan usunięcia monumentu Chudiakow uważa za akt nieokrzesania i wandalizmu.

Delegacja, gubernator i doktor Łykoszyna


Przypomnijmy, że Rada Miejska Pieniężna przegłosowała 30 stycznia uchwałę wyrażającą wolę rozebrania monumentu gen. Czerniachowskiego, który zginął pod miastem w lutym 1945 roku. Pomnik jest dla radnych symbolem komunizmu i totalitaryzmu. Plan likwidacji pomnika zaniepokoił stronę rosyjską. We wtorek do Pieniężna przyjechała rosyjska delegacja w składzie: Aleksander Karaczewcew, konsul generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku, Aleksiej Zaliwackij, mer Mamonowa, oraz minister z obwodu kaliningradzkiego Ałła Iwanowa. Było też wielu rosyjskich dziennikarzy.

Kilka dni później w sprawie pomnika do wojewody Mariana Podziewskiego przyjechał gubernator obwodu kaliningradzkiego Nikołaj Cukanow. Teraz sprawa zawędrowała aż do rosyjskiej Dumy.

Cytowana przez „Izwiestia” dr Larysa Łykoszyna, politolożka i specjalistka od spraw polskich, przekonuje, że w oficjalnej propagandzie w naszym kraju Rosjanie są uważani za takich samych agresorów i okupantów, jak Niemcy. „I takie podejście wpływa na stosunek do Rosji. Inaczej nie byłoby rzeźby przedstawiającej rosyjskiego żołnierza gwałcącego ciężarną kobietę, którą wykonał student z Gdańska. Rusofobia w Polsce jest faktem. A przecież zginęło tam 600 tys. rosyjskich żołnierzy i dzięki temu wschodniopruskie Pieniężno znalazło się w granicach Polski” — komentuje Łykoszyna.

Przenieść pomniki na cmentarze


Kazimierz Kiejdo, burmistrz Pieniężna, czytał to, co napisały „Izwiestia”. — Strona rosyjska chciała sprawę rozdmuchać i rozdmuchała — twierdzi. — Nas polityka nie interesuje i nie jesteśmy rusofobami. Znam wielu wspaniałych Rosjan.

Burmistrz tłumaczy, że na temat likwidacji pomnika wypowiedziały się już odpowiednie instytucje i poparły stanowisko Rady Miejskiej. Zrobiły to Instytut Pamięci Narodowej, Rada Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa oraz parlamentarny zespół ds. usunięcia z przestrzeni publicznej symboli nazizmu i komunizmu.

— Lepiej byłoby, gdybyśmy te wszystkie pomniki przenieśli na rosyjskie cmentarze — mówi Henryk Falkowski, nauczyciel historii w IV LO w Olsztynie. — Wtedy nie byłoby już pretekstu do sporów, wykorzystywanych w doraźnej polityce. Zajmujemy się nimi, a jest wiele ważniejszych spraw.

O opinię na temat planu rozbiórki pomnika i międzynarodowych skutków tej decyzji poprosiliśmy MSZ. — Właściwa do odpowiedzi jest Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa — odpowiedziało nam biuro rzecznika prasowego. Rada jest „za”, co potwierdza opinia przesłana burmistrzowi Kiejdo 18 lipca 2011 roku.

Z prośbą o opinię zwróciliśmy się również do Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Warszawie. Czekamy na odpowiedź.

Ewa Mazgal
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (144) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. warmiak1945 #1390048 | 81.15.*.* 6 maj 2014 20:45

  Warmia się budzi po 50 latach niewoli ruskiego panowania, proszę się nie bać swego czynu w Pieniężnie tak powinno być że pomniki chwalebne postawione przez Polaków po wojnie zostaną usunięte, jeżeli chodzi o mogiły i cmentarze gdzie są pochowani żołnierze armii radzieckiej trzeba pielęgnować a wszelkie dewastacje na cmentarzach surowo karać, taka jest racja stanu Rzeczpospolitej na Warmii, prezydent Olsztyna wie że też musi postanowić rozbiórkę pomnika tak zwane Szubienice na przeciw sądu, niegodne jest aby czyny gwałtu, mordu i rabunku na ludności cywilnej jakie miało miejsce w Olsztynie i okolicznych miejscowościach na Warmii, jeden z licznych epizodów po zajęciu Olsztyna jest taki, styczniowa noc w Kortowie ze szpitala psychiatrycznego wybiegli chorzy pacjenci do pobliskiego lasku na wzgórzu ruskie sałaty z pułku Kałmuckiego zaczęli strzelac jak do kaczek- zbrodnia ludobujcza, nie ukarano żołnierzy bo mieli swawolne na 7 dni i wtedy Olsztyn spłoną w 60 procentach. Taki pomnik jest chańbą dla społeczeństwa Warmii i całej Polski

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Iwona #1338693 | 31.135.*.* 2 mar 2014 11:27

  Panie burmistrzu skoro pana nie interesuje polityka, to pmnik zostaw w spokoju i zajmij się sprawami mieszkańców w pienięznie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. xax #1331773 | 130.180.*.* 21 lut 2014 17:17

  Ogladajcie TVN telewizje i czytajcie Gazete Fakty i Myty i sluchajcie radio Fakty i Myty,jest duzo prawdy.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. on #1330445 | 83.20.*.* 20 lut 2014 10:41

  do tych co narzekaja na kolejki na granicy w zwiazku ze sprawą. Co fajeczka nie idzie? Dla własnego interesu matke byscie sprzedali, honor u was przeliczyc mozna na euro.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. celnik #1330077 | 46.204.*.* 19 lut 2014 20:51

   po tej aferze mieszkancy Pieniężna stoja 24h na granicy z Rosją na wjazd do kraju, rosjanie nawet zbadali kierowce alkomatem zmówili mu że jest pijany dostał mandat i zakaz wjazdu do Obwodu Kaliningradzkiego...ot mi polityka

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (144)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages