środa, 18 lipca 2018. Imieniny Kamila, Karoliny, Roberta

Polsko-rosyjska wojna pomnikowa?

2014-02-18 15:05:31 (ost. akt: 2014-02-19 11:13:07)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Ten pomnik musi być tutaj. Mamy bardzo dobrze rozwiniętą podstawę prawną, według której pomniki powinny zostać na swoim miejscu i być otoczone troską. Czy rzeczywiście chcecie, aby się zaczęła wojna pomnikowa? Wątpię, że to jest dobra idea — mówił w Pieniężnie Ambasador Federacji Rosyjskiej Aleksander Aleksiejew.

Do tej pory Rosjanie nie organizowali w Pieniężnie, pod pomnikiem gen. Armii Czerwonej Iwana Czerniachowskiego, oficjalnych uroczystości. O pomniku stało się głośno pod koniec stycznia, gdy Rada Miejska wyraziła wolę jego rozebrania. Oburzenie w tej sprawie wyraziło rosyjskie MSZ. W miniony czwartek do Pieniężna przyjechali Rosjanie, którzy bez zezwolenia odnowili pomnik. Dziś zorganizowali tu uroczystości. Jak twierdzą włodarze Pieniężna nie do końca legalne.

Rosjanie przyjechali do Pieniężna kilka godzin przed oficjalnymi uroczystościami. Rosyjska młodzież posprzątała teren wokół pomnika. Towarzyszyli im m.in. Aleksiej Zaliwackij, mer Mamonowa oraz minister z obwodu kaliningradzkiego Ałła Iwanowa. Około godz. 13 kwiaty pod pomnikiem złożyli między innymi: ambasador Federacji Rosyjskiej Aleksander Aleksiejew, gubernator obwodu kaliningradzkiego Nikołaj Cukanow, członkowie rządu obwodu oraz konsul generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku.


Ambasador powiedział, że Rosja uważa, że pomnik radzieckiego bohatera powinien pozostać w Pieniężnie. Dodał też, że nie warto zaczynać wojny o pomniki.

— To bardzo ważne dla Rosji — mówił Aleksiejew. — Ten pomnik musi być tutaj. Mamy bardzo dobrze rozwiniętą podstawę prawną, według której pomniki powinny zostać na swoim miejscu i być otoczone troską. Czy rzeczywiście chcecie, aby się zaczęła wojna pomnikowa? Wątpię, że to jest dobra idea. Podczas wojny Związek Radziecki stracił 27 mln. osób. Na terenie Polski zginęło ponad 600 tysięcy żołnierzy. To będzie bardzo negatywnie odebrane w Rosji — mówił ambasador.

Na rosyjskich uroczystościach pojawili się przedstawiciele Solidarnych 2010 z transparentem upamiętniającym żołnierzy Armii Krajowej. Byli także zwolennicy pomnika. Dochodziło między nimi do ostrych wymiany zdań.

Z przeciwnikami pomnika rozmawiał Nikołaj Cukanow gubernator obwodu kaliningradzkiego. Tłumaczył, że dla Rosjan generał Czerniachowski jest symbolem walki z faszyzmem.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (297) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kontrowersyjny bohater #1390342 | 37.30.*.* 7 maj 2014 10:20

  Rozwalić pomnik czerniachowskiego a postawić pomnik gen Wilka - krzyzanowskiego. Na pewno prawicowcy krzykna HURRA. Tylko czy tak dokładnie znaja historię Wilenskiej Brygady .Zapoznajmy sie z postami w odpowiedziach ,

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  1. Idą wybory #1390340 | 37.30.*.* 7 maj 2014 10:17

   Idą wybory wiec rózni nieudacznicy robią sobie reklamę -nie potrafia NIC zrobić dla kraju to stroja się w koszulki "patriotó" robiac z siebie idiotów

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. A czy tam sa wogle mieszkańcy Pieniężna ? #1390337 | 37.30.*.* 7 maj 2014 10:16

   Czy tam na tym filmiku sa w ogóle mieszkancy pieniężna ? Ja niektóre twarze tych "bojowników" widziałem równiez na rozróbie przy pomniku karola Swierczewskiego w Jabłonkach.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. userka #1346094 | 91.2.*.* 11 mar 2014 00:23

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Nie tylko Ameryka ale i bez wizy do niej daleko - mozna byc i w NATO ale nietrzeba sie wyglupiac majac takiego sasiada

  4. xzx #1343239 | 94.42.*.* 7 mar 2014 12:34

   W zupełności to potwierdzam. Wielokrotnie zwracałem uwagę na wyrażenia, niepoprawny styl jak i charakter języka używanego w komentarzach.

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (297)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages