Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Upamiętnili rocznicę śmierci Seweryna Pieniężnego

2014-02-25 14:14:58 (ost. akt: 2014-02-25 14:22:01)

Autor zdjęcia: Archiwum MDK w Pieniężnie

W dniu dzisiejszym mija 74 rocznica tragicznej śmierci Seweryna Pieniężnego. Na zaproszenie organizatorów obchodów - Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Oddział w Olsztynie na olsztyńskim cmentarzu komunalnym pojawili się zaproszeni goście.

Wśród zaproszonych znaleźli się: Wicewojewoda Warmińsko- Mazurski Jan Maścianica, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas, Prezydent Miasta Olsztyna Piotr Grzymowicz, samorządowcy, przedstawiciele organizacji, dzieci, uczniowie z Gimnazjum im. S. Pieniężnego w Jezioranach oraz dziennikarze złożyli kwiaty i zapalili znicze ku jego czci.

Jak co roku w obchodach wzięła udział delegacja z Pieniężna wraz z kierownikiem Wydziału Inwestycji i Promocji Mateuszem Sobieszczuk.

Mimo, iż Seweryn Pieniężny nie miał nic wspólnego z miastem Pieniężno to w 1947 roku na mocy rozporządzenia ministrów administracji publicznej i ziem odzyskanych z 12 listopada 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości nazwę miasta Melzak zmieniono. Odtąd nasze miasteczko nosi nazwę Pieniężno, którą nadano na jego cześć.

Seweryn Pieniężny był polskim patriotą, dziennikarzem i jednym z czołowych działaczy społecznych i oświatowych w okresie międzywojennym na Warmii. Od 1918 roku był kierownikiem, redaktorem i wydawcą "Gazety Olsztyńskiej”. Pieniężnemu w ówczesnych czasach nie łatwo było prowadzić polską drukarnię. Za swoje oddanie sprawom polskim 1 września 1939 r. Seweryn Pieniężny został aresztowany i przewieziony do obozu koncentracyjnego w Hohenbruch, gdzie został rozstrzelany. Pogrzeb Pieniężnego odbył się dopiero po ekshumacji w 1946 roku i jego szczątki spoczęły w rodzinnym grobowcu na cmentarzu przy ul. Poprzecznej w Olsztynie.

Agnieszka Boncal
Wydział Promocji UM w Pieniężnie


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. oczko #1336925 | 31.60.*.* 27 lut 2014 21:00

  Tak, chyba dlatego też nasz włodarz wydaje nasze pieniądze na informator pieniężeński a nie pieniężnieński jak wskazuje prawidłowa odmiana nazwy naszego miasta.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. *** #1336035 | 77.114.*.* 26 lut 2014 22:41

  Jak można stworzyć takiego potworka językowego - "z Mateuszem Sobieszczuk"! Litości, nazwiska się odmieniają przez przypadki, wie o tym każdy uczeń szkoły podstawowe.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages