Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Wytłumaczyli Rosjanom dlaczego nie chcą Czerniachowskiego

2014-03-05 00:57:25 (ost. akt: 2014-03-05 11:01:42)

Autor zdjęcia: Jan Melzak

Burmistrz i radni Pieniężna napisali list do mera Mamonowa, miasta partnerskiego Pieniężna w sparwie pomika Czerniachowskiego. Poniżej jego polska wersja.

Szanowny Pan
ZALIVATSKY Alex
Burmistrz Mamonowskiego Okręgu Miejskiego
Mieszkańcy Mamonowa


Nasze Narody od wieków łączą więzi przyjaźni i współpracy. Na przestrzeni dziejów owocowały one rozwojem społecznym, gospodarczym i kulturowym obu nacji.

Aktualnie żyjemy w okresie budowy nowego ładu i porządku społecznego, opartego na wzajemnym zrozumieniu i szacunku. Istotnym jest fakt, by proces ten odbywał się nie tylko na poziomach ogólnonarodowych, ale także przejawiał się w bezpośrednich relacjach lokalnych, które z punktu widzenia mieszkańców wydają się szczególnie istotne.

Kluczowym czynnikiem kształtującym proces integracji naszych narodów i naszych małych ojczyzn jest umowa o małym ruchu granicznym, sprzyjająca bezpośrednim relacjom mieszkańców naszej gminy z zamieszkałymi w Obwodzie Kaliningradzkim Rosjanami. Dobrym krokiem na drodze do integracji jest także oficjalne partnerstwo zawarte w 2009 r. pomiędzy Pieniężnem a Mamonowem.

Mając powyższe na uwadze, w kontekście emocjonalnych przekazów medialnych dotyczących przyszłości pomnika generała Iwana Daniłowicza Czerniachowskiego, znajdującego się w Pieniężnie, czujemy się zobowiązani przedstawić główne przesłanki jakimi kierowała się Rada Miejska w Pieniężnie podejmując uchwałę intencyjną w sprawie wyrażenie woli rozebrania pomnika.

Proces podjęcia decyzji trwał kilka lat, opierał się na ścisłej współpracy z właściwymi rzeczowo organami administracji rządowej takimi jak: Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Instytut Pamięci Narodowej. Do podjęcia decyzji wezwał Radę Miejską Parlamentarny Zespół ds. Usunięcia z Przestrzeni Publicznej Symboli Nazizmu i Komunizmu Sejmu Rzeczypospolitej.

Inicjatywę poparły także właściwe organizacje społeczne:
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Stowarzyszenie „Solidarność Walcząca”. Kwestię uporządkowania sprawy monumentu poruszali także mieszkańcy miasta i gminy Pieniężno.

Zgromadzona dokumentacja jednoznacznie ukazuje osobę i rolę generała Czerniachowskiego z odmiennego od powszechnie przyjętego w Federacji Rosyjskiej punktu widzenia. Odzwierciedla negatywną rolę działań wojennych radzieckiego dowódcy skierowanych przeciw Polakom.

Karty historii bezspornie obciążają jego postać odpowiedzialnością za rozbrojenie i aresztowanie pułkownika Aleksandra Krzyżanowskiego,
ps. „Wilk” – dowódcy oddziałów Armii Krajowej Okręgów Wileńskiego i Nowogródzkiego, w konsekwencji powodując rozbrojenie i likwidację
polskich formacji wojskowych na terenie Wileńszczyzny. Meldunki radzieckie wskazują, że rozbrojono ogółem około 8 000 oficerów i żołnierzy Armii Krajowej. Wielu z polskich żołnierzy przymusowo wcielono do Armii Czerwonej, innych natomiast zesłano do łagrów.

Opinia Instytutu Pamięci Narodowej wskazuje, że był to jeden z elementów planu sowietyzacji i politycznego podporządkowania terenów zajmowanych przez Armię Czerwoną.

Uwzględniając powyższe podjęto uchwałę intencyjną w sprawie wyrażenia woli rozebrania upamiętnienia, mając świadomość, że pomnik jest chroniony prawem międzynarodowym tj. Umowami pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej z 1994 r. o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji.

Uchwała Rady Miejskiej inicjowała konsultację Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa ze stroną rosyjską w sprawie rozbiórki pomnika lub jego ewentualnego przeniesienia w inne miejsce.

W korespondencji z Burmistrzem Pieniężna sekretarz ROPWiM wskazał, że zaproponuje Rosjanom przeniesienie upamiętnienia na terytorium Rosji.

Jesteśmy świadomi rangi poruszanej problematyki, wiemy, że dotyka ona obszarów szczególnie wrażliwych i bolesnych w życiu obu narodów. Dotyczy trudnych, ale jakże ważnych elementów wspólnej historii i z tego właśnie powodu wymaga obustronnego szacunku i zrozumienia, tolerancji wobec różniącej nas optyki tych samych wydarzeń.

Chcemy zagwarantować, że podjęcie przedmiotowej decyzji, nie jest wymierzone w żadną nację.

Zaręczamy, że jako wspólnota samorządowa kultywujemy pamięć wszystkich poległych, spoczywających na naszej ziemi. Miejsce pochówku 166 żołnierzy radzieckich znajdujące się w Pieniężnie otoczone jest należytą opieką i szacunkiem.

Pragniemy zapewnić, że naszym celem jest budowa przyjaznych i konstruktywnych relacji z Rosjanami w oparciu o prawdę i wszystko co łączy nasze narody, nie koncentrując się wyłącznie na bolesnej przeszłości. Jednocześnie wyrażamy nadzieję, że polskie i rosyjskie organy odpowiadające za ostateczne rozstrzygnięcie sprawy w duchu szacunku i dialogu wypracują rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony.

Burmistrz Pieniężna i Radni Rady Miejskiej w Pieniężnie popierający inicjatywę rozebrania pomnika poświęconego generałowi Iwanowi Czerniachowskiem


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na pieniezno.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Melzak

Zobacz także

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Polka #1363838 | 83.11.*.* 31 mar 2014 21:48

  Wystarczy trochę emocje wygasić, chwilkę pomyśleć. Poczytać, posłuchać, a nie krytykować KAŻDĄ decyzję. Dopatrywać się nienawiści. Brawo!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. a #1345210 | 37.24.*.* 9 mar 2014 19:45

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Taki jak ty dal my paszport w jedno strone i powiedzial juz tu nie masz prawa powrotu szkopie.Ja obecnie jade do polski tylko na dowod i patrze na moj dom rujine i myszle ze nie wroce nigdi.

 3. xzx #1344994 | 83.20.*.* 9 mar 2014 13:51

  Fryc, zczekaj, niedługo generałowi wydamy wizę - w jedną stronę. Kwiaty złożysz mu u siebie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (-1)

  1. Frytz #1344903 | 37.24.*.* 9 mar 2014 11:30

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Jak przyjade na urlop do polski to zloze kwiaty bochaterowiu za wyzwolenie europi z faszyzmu.

  2. dobre #1342892 | 37.31.*.* 6 mar 2014 23:27

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. http://trolnia.pl/66/Lans-Kurskiego-na-p omniku-w-Pienieznie

  Pokaż wszystkie komentarze (18)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages