Wtorek, 28 stycznia 2020. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Humor i dobra zabawa. Spotkanie z teatrem w MDK

2014-03-27 10:26:43 (ost. akt: 2014-03-27 10:47:27)
W repertuarze tegorocznego przeglądu pojawił się teatr jednego aktora, teatr taneczny, literacki, muzyczny i teatr ruchu

W repertuarze tegorocznego przeglądu pojawił się teatr jednego aktora, teatr taneczny, literacki, muzyczny i teatr ruchu

Autor zdjęcia: Archiwum MDK w Pieniężnie

We wtorek (25 marca) dwa dni przed obchodami Międzynarodowego Dnia Teatru, w Miejskim Domu Kultury w Pieniężnie odbyło się spotkanie teatralne dla dzieci i młodzieży. W repertuarze tegorocznego przeglądu pojawił się teatr jednego aktora, teatr taneczny, literacki, muzyczny i teatr ruchu.

Na scenie widowiskowej Miejskiego Domu Kultury dominowały nowe interpretacje ponadczasowych baśni oraz utworów lirycznych, autorów polskich jak i zagranicznych.

Spektakl otworzyła grupa teatralna przygotowana przez Paulinę Maternę. Gimnazjum Publiczne z Wilcząt wystawiło przedstawienie oparte na motywach baśni Hansa Christiana Andersena pt. „Brzydkie kaczątko”. Publiczność doskonale odgadywała poszczególne emocje i losy tytułowego kaczątka. Przedstawienie poruszyło temat odmienności, niedopasowania, poszukiwania tożsamości, a jednocześnie miejsca przynależności.

Jako drugie można było obejrzeć refleksyjne, a za razem ujmujące „Pożegnanie”, wystawione przez teatr jednego aktora, pod opieką Pauliny Materny.

W sposób humorystyczny docierały do publiczności obrazy pasażerów kolejnych wagonów tytułowej „Lokomotywy” przedstawionej przez duet ze Szkoły Podstawowej w Piotrowcu. Chłopcy pod opieką Julity Królickiej odegrali śmieszne scenki w oparciu o powszechnie lubiany i znany wielu pokoleniom wiersz Juliana Tuwima.

Losy „Żurawia i czapli”, przeplatane nowoczesnymi utworami muzycznymi, zaprezentowała grupa teatralna ze świetlicy wiejskiej w Ogrodnikach, pod opieką Doroty Sławskiej – Błaszkiewicz i Jacka Pipczyńskiego. Tym razem nad „ślepym” uporem i „nieugiętością” decyzji zapanował mały Amor, który czarodziejską strzałą doprowadził do kompromisu i zgody między czaplą i żurawiem.

Nie zabrakło również sztuki obrazującej postaci z mitologii greckiej, które mają odzwierciedlenie w osobowościach współczesnych ludzi. Nawet dziś można odnaleźć w najbliższym otoczeniu piękną Afrodytę, mądrą Atenę, zazdrosną, a za razem opiekuńczą Herę, władczego Zeusa, czy niesfornego Hermesa. Grupę przygotowała Agnieszka Turczyk.

Po zakończeniu części artystycznej jury w składzie: Mariola Gudebska, Jolana Szocik oraz Tadeusz Kłębucki, udało się na naradę. Trudno było wyłonić zwycięzcę, ponieważ wszyscy spisali się na przysłowiowy „medal”. Chociaż czas trwania każdego przedstawienia wyniósł 15 minut, to różnorodność tematyki nie ułatwiała komisji zadania. Oceniano oryginalność, pomysłowość, dykcję, mimikę, ruch sceniczny, kostiumy, a także muzykę.

Po krótkiej przerwie nastąpił, oczekiwany przez wszystkich, moment ogłoszenia werdyktu i rozdania atrakcyjnych nagród rzeczowych oraz pamiątkowych dyplomów.

Jak słusznie podkreślił przewodniczący komisji oceniającej, spotkanie teatralne to nie tylko konkurs, to również doskonała sposobność do zawarcia nowych znajomości, wzmocnienia więzi przyjaźni, wspólnej integracji, a przede wszystkim czas na naukę poprzez obserwację oraz poznawanie na nowo ponadczasowych wartości. Spotkanie z teatrem pobudziło dziecięcą wyobraźnię. Kto wie? Może dzięki mobilizacji, kreatywności, dalszej pracy i doskonaleniu swoich umiejętności dzieci i młodzież będą mogły dorównać najwybitniejszym aktorom. Sposób wcielania się w rolę swoich bohaterów uświadomił publiczności jak wielką wartością dla młodych ludzi jest rozwój poprzez sztukę.

W programie spotkania udało się zbudować pozytywny nastrój. W tym dniu dominował znakomity humor i dobra zabawa, dlatego wszyscy będą wspominać ten dzień ze wzruszeniem.
Na zakończenie Kierownik Miejskiego Domu Kultury zaprosił zebranych do spróbowania swoich sił na „Przeglądzie piosenki poświęconej Janowi Pawłowi II”, który odbędzie się 30 IV 2014 r. o godzinie 15.00. Na specjalne zaproszenie organizatorów, w tym dniu, do Pieniężna przybędzie zespół koncertujący w wielu krajach Europy i świata pn. „Siewcy Lednicy”.Zwycięzcy konkursu teatralnego
Grand prix – Agnieszka Szturo z Wilcząt - „Pożegnanie”,
I – Z S-P z Pieniężna – „Mitologia na wesoło”,
II – Grupa teatralna z Wilcząt – „Brzydkie kaczątko”,
III ex aequo – Grupa teatralna z Piotrowca – „Lokomotywa” oraz grupa teatralna Ogrodniki - „Żuraw i Czapla”.


Więcej informacji z życia szkół i przedszkoli: kliknij tutajPodziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.

Swoją stronę założysz klikając na braniewo.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages