Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Rosjanie: Wojewoda Podziewski o pomniku Czerniachowskiego

2014-03-31 19:55:45 (ost. akt: 2014-03-31 20:03:11)

Autor zdjęcia: Jan Melzak

W Grzechotkach spotkali się wojewoda warmiński Marian Podziewski i gubernator obwodu kaliningradzkiego Nikołaj Cukanow. Rozmawiali między innymi o pomniku Czerniachowskiego.

Воеводский Совет Вармии и Мазур проголосовал против демонтажа памятника Черняховскому

Taki tytuł nosi artykuł zamieszczony na jednym z najpopularniejszych portali kgd.ru. To prawie "cytat" z Mariana Podziewskiego, wojewody warmińsko-mazurskiego.

- Nasza Rada Wojewódzka jednogłośnie sprzeciwiła się demontażowi pomnika. Uważamy, że na poziomie samorządowym takie decyzje nie mogą być podejmowane. Takimi problemami zajmuje się wyłącznie Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - miał stwierdzić wojewoda warmińsko-mazurski.

«Наш Воеводский Совет единогласно проголосовал против демонтажа мемориала. Мы считаем, что на муниципальном уровне такие решения приниматься не могут. Этими вопросами занимается исключительно Совет по охране памяти борьбы и мученичества Республики Польша», — сообщил варминско-мазурский воевода.

Co to jest ta Rada Wojewódzka, tego nie udało mi się ustalić.

Wojewoda miał to powiedzieć na spotkaniu z gubernatorem obwodu kaliningardzkiego ma przejściu w Grzechotkach 26 marca. Tak przynajmniej twierdzi portal kgd.ru

Tenże portal twierdzi, że w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie poinformowano ich, że wojewoda spotka się z władzami Pieniężna, aby omówić problem wyremontowania pomnika.

A tutaj mamy w oryginale tekst z portalu Radio Głos Rosji, który jest skrótem tekstu z kgd.ru.

Polskie województwo nie zgodziło się na demontaż pomnika Czerniachowskiego

Rada Województwa Warmińsko-Mazurskiego jednogłośnie zagłosowała przeciwko demontażowi pomnika rosyjskiego dowódcy wojskowego Iwana Czerniachowskiego w polskim mieście Pieniężno – poinformował wojewoda Marian Podziewski.

Sytuacja, jaka zaistniała wokół pomnika, została przedyskutowana na spotkaniu Podziewskiego z gubernatorem obwodu kaliningradzkiego Nikołajem Cukanowem.

“Uważamy, że takie decyzje nie mogą być podejmowane na szczeblu municypalnym” – powiedział Podziewski, przypominając, że za zachowaniem pomnika opowiadają się polscy weterani II wojny światowej.

Ile jest prawdy w tym co piszą Rosjanie, trudno powiedzieć. Ale
na portalu samorządowym
czytamy (29.03):


Uchwałę radnych Pieniężna w sprawie usunięcia z tej miejscowości pomnika generała...zatwierdził wojewoda warmińsko-mazurski.


A Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, o której wspominał Podziewski, "zaproponuje Rosji przeniesienie pomnika...na jeden z cmentarzy czerwonoarmistów"

Z kolei z cytowanego już przeze mnie listu ministra Zdrojewskiego (http://pieniezno.wm.pl/profil/Melzak/3749,Minister-Zdrojewski-popiera-radnch-Pieniezna.html) wynika, że Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa chce aby pomik kata żołnierzy AK przenieść na teren obwodu kaliningradzkiego.

Tak czy inaczej ma on zniknąć z Pieniężna.

Na fot: oficjalna strona gubernatora Cukanowa z informacją o spotkaniu. Są tam te same informacje co na kgd.ru.

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.

Swoją stronę założysz klikając na braniewo.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Melzak

Zobacz także

Komentarze (37) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. oo #1396403 | 37.30.*.* 15 maj 2014 19:23

  Na temat Wileńskiej brygady AK i jej dowódcy poczytajcie posty przy artykule "Pomnikczerniachowskiego obraża uczucia Polaków'

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mity #1366844 | 88.152.*.* 4 kwi 2014 07:56

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. PIS od samego powstania jest grabarzem polskiego rolnistwa,a obecnie i PO bawi sie w grabarza z powodu wyborow,atakuja rosje .PIS atakuje rosje i niemcy po prostu darza do wojni.

  1. Marcin z Pieniezna #1366806 | 172.56.*.* 4 kwi 2014 06:28

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Burmistrz z kilkoma radnymi nie wyrazili woli mieszkancow. Powinno byc przeprowadzone referendum. Sprawa jest kontrowersyjna, a specyficzne poglady burmistrza i jego kliki to nie jest wola ogolu mieszkancow. Decyzja radnych nie byla jednomyslna. Zdecydowanie protestuje. Pomnik musi pozostac na swoim miejscu. Nalezy zmienic informacje o generale.Bzdura jest dopisywanie informacji o AK. Zolnierze AK nie walczyli w Prusach. Doczytajcie troche internauci jak general w sprytny sposob wywiodl w pole naiwnych oficerow i doprowadzil do okrazenia i aresztowania calej brygady ( miala byc dywizja). To glupota oficerow doprowadzila do rozbrojenia i aresztowania przez NKWD. General tylko wykonywal rozkazy. Pomnik mieszkancom Pieniezna nie przeszkadza.

   1. ccc do 5.147 #1365738 | 83.20.*.* 3 kwi 2014 05:24

    Zgadzam się w 100%

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. do.83.11. #1365676 | 5.147.*.* 2 kwi 2014 22:51

    Zobac kto rzadzi w niemciech prymuska jezyka rosijskiego rzeczniczka rzadu Honekera w 1990 roku,to jest Angela Merkel.Zobac czym zajmuje sie opozycja w niemciech,gospodarka.Zobac czym zajmuje sie rzad w Polscie i czym opozycja,nie gospodarka tylko tematamy zastepczymy,relgijnimy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (37)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages