Piątek, 21 września 2018. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Zdewastowano pomnik gen. Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie

2014-05-04 10:39:58 (ost. akt: 2014-05-04 11:22:21)

W nocy z soboty na niedzielę zdewastowany został pomnik gen. Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie. Policjanci z Braniewa poszukują teraz sprawcy zniszczeń.

- Sprawę zniszczenia ujawnili dziś rano policjanci - powiedziała nam Jolanta Ciszewska z KPP w Braniewie. - Zniszczona została płyta pamiątkowa. Na pomniku sprayem namalowano znak Polski Walczącej i napis "Mordercy" oraz "Precz z komuną". - Policjanci zebrali ślady i sporządzli dokumentację procesową - dodaje Jolanta Ciszewska. Czynności w tej sprawie trwają. Policjanci poszukują sprawcy zniszczeń.

Do dewastacji doszło tuż przed zaplanowanymi na dziś uroczystościami pod pomnikiem. Po południu Rosjanie organizują tam obchody Dnia Zwycięstwa. Do Pieniężna przyjeżdża oficjalna delegacja z przygranicznego miasta Mamonowa i grupa motocyklistów.

Przypomnijmy. O pomniku stało się głośno na początku tego roku. Rada Miejska Pieniężna przegłosowała 30 stycznia uchwałę wyrażającą wolę rozebrania monumentu gen. Czerniachowskiego, który zginął pod miastem w lutym 1945 roku. Pomnik jest dla radnych symbolem komunizmu i totalitaryzmu. Plan likwidacji pomnika zaniepokoił stronę rosyjską. Kilka dni później do Pieniężna przyjechała rosyjska delegacja w składzie: Aleksander Karaczewcew, konsul generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku, Aleksiej Zaliwackij, mer Mamonowa, oraz minister z obwodu kaliningradzkiego Ałła Iwanowa.

W lutym rosyjska ambasada zorganizowała przy pomniku obchody rocznicy śmierci Czerniachowskiego. Wcześniej Rosjanie nie organizowali oficjalnych uroczystości w tym miejscu.

Iwan Czerniachowski zginął pod Pieniężnem 18 lutego 1945 roku. Miał 39 lat. Był najmłodszym generałem w Armii Czerwonej, bohaterem Związku Radzieckiego, odznaczonym m.in. orderami Kutuzowa, Suworowa i Lenina. — Ale w sprawie okoliczności jego śmierci Rosjanie nie przeprowadzili śledztwa — tłumaczy Tadeusz Baryła, historyk z Ośrodka Badań Naukowych, specjalista od studiów wschodnich. — Bo generał nie zginął w boju. Według publikacji rosyjskich i białoruskich, jechał wówczas z Kowna swoim luksusowym zdobycznym oplem admirałem. Towarzyszył mu samochód z ochroną. Pod Pieniężnem generał musiał zwolnić, bo drogą jechała kolumna czołgów T 34. Kazał kierowcy je wyprzedzić, ale podczas tego manewru opel stoczył się do rowu. Generał się zdenerwował i zatrzymał czołgistów. Według jednej z wersji zastrzelił lub nakazał enkawudyście zastrzelić, ich dowódcę. Potem ruszył dalej. I wtedy ze strony kolumny poleciał pocisk. Nie trafił w samochód, ale rozerwał się i odłamek zranił ciężko generała, który zmarł w drodze do szpitala.


Więcej o kontrowersyjnym pomniku:

>>> Pomnik generała ma być rozebrany. Czy da się zaorać historię?

>>> Delegacja z Rosji jedzie do Pieniężna

>>> Rosjanie przyjechali do Pieniężna bronić symbolu komunizmu

>>> Ciąg dalszy afery wokół kontrowersyjnego pomnika

>>> Polsko-rosyjska wojna pomnikowa?

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (236) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pytanie #1426708 | 5.147.*.* 27 cze 2014 15:21

  Ile ukraincow sluzylo w armi czerwomnej o banderowski mordzie.niewinatka

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. 373 #1418083 | 188.146.*.* 14 cze 2014 19:05

   NO ICO ? Pokrzyczeli , popyskowali zdejmowali posty A POMNIK STAI I STAĆ BEDZIE !!!!!Tyle WASZEGO co POPYSKUJECIE a WŁADZA PRAWDZIWA I TAK ZROBI SWOJE

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Gniewol #1409529 | 88.156.*.* 3 cze 2014 20:09

   rona dirlewnager skurwysyny gwałcący i mordujący ludność cywilną i dziewczyny walczące w powstaniu 44.oby szczury i karaluchy żarły wasze ścierwa.a wasze kości po wieki walały się po śmietnikach.Modlę się codziennie abyśmy mogli wam kiedyś odpłacić............

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. ruskie "wyzwoliciele" #1397650 | 89.228.*.* 17 maj 2014 20:43

    Ruski kacapie masz rację ruski udzielali się w różnych armiach , nawet niemieckich. Jak choćby RONA (Rosyjska Wyzwoleńcza Armia Ludowa) brutalnie pacyfikujące ludność cywilną w Warszawie. Okrutne gwałty połączone z okaleczaniem i mordowaniem stały się swoistą wizytówką brygady RONA, która w pierwszych dniach sierpnia pacyfikowała Ochotę. Masowe gwałty miał na swoim koncie Sonderbataillon Dirlewanger na Woli, Starym Mieście, Powiślu i Czerniakowie. Saper Wehrmachtu Mathias Schenk wspominał: „Za każdym razem, gdy szturmowaliśmy piwnicę, a były w niej kobiety, dirlewangerowcy je gwałcili”. Jak widać po wszelkimi flagami te ruskie taka sama mentalność

    Ocena komentarza: warty uwagi (17) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (-2)

    1. do Moderatora #1397570 | 109.241.*.* 17 maj 2014 18:02

     Proszę o zajęcie się ruskiem z FSB-KGB (tak, tego samego KGB, co strzelało naszym w tył głowy), który dziś ukrywa się pod IP 37.24. Zamieszcza kłamliwe i obraźliwe komentarze. Odgraża się i pisze na zlecenie.

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (236)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages