Sobota, 23 czerwca 2018. Imieniny Albina, Wandy, Zenona

Odnawialne źródła energii. Konferencja ekologiczna

2014-06-20 11:26:47 (ost. akt: 2014-06-23 11:57:00) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Archiwum organizatorów

13 czerwca w Pieniężnie odbyła się konferencja pn.: „Odnawialne źródła energii wyzwania nowoczesnej gospodarki w Gminie Pieniężno”. Konferencja została dofinasowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, w ramach działania: edukacja ekologiczna.

Głównym celem spotkania było uświadomienie zbliżającego się kryzysu energetycznego na świecie i zapoznanie się z szansami, jakie dają odnawialne źródła energii.

Zaproszeni goście wysłuchali siedmiu referatów. Głos zabrali: Burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo, Adam Krzyśków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Olsztyna, Marek Zagórski prezes fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej z Warszawy, Burmistrz partnerskiego miasta Rangsdorf Klaus Rocher, Wojciech Matuszek – Park wiatrowy Tolkowiec, Piotr Trumiński - Park wiatrowy Cieszęta, Andrzej Koniecko z Warmińsko-Mazurskiej Agencji Energetycznej z Olsztyna.

Konferencję rozpoczął Burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo, który zaznaczył jak ważne jest dla nas środowisko naturalne. Nikt nie kwestionuje problemu ekologicznego, by zachować równowagę ekosystemu musimy korzystać z wartości i zasad wpisanych w serce każdego człowieka. Przykładem może tu służyć zastosowanie alternatywnych metod pozyskiwania energii. Burmistrz zachęcał wszystkich, aby nie bać się podejmowania innowacyjnych wyzwań, by dążyć do wykorzystywania ich w naszym regionie. Jako przykład podał dwie organizacje pozarządowe: stowarzyszenie Lechowianie i LGD Partnerstwo dla Warmii, które podjęły pierwsze kroki wyznaczając sobie za cel wykorzystanie zielonej energii w swoim środowisku. Dodał, że jako gmina również podjęliśmy kroki w wykorzystaniu energii odnawialnej, posiadamy osiem lamp solarnych zamontowanych w parku oraz jedenaście ulicznych lamp ledowych, a jest to dopiero początek tego typu inwestycji.

Adam Krzyśków z WFOŚiGW przedstawił możliwości finansowania inwestycji ze środków krajowych i unijnych oraz zapoznał z programem PROSUMENT, programu dofinansowującego i wspierającego odnawialne źródła energii. Dofinansowanie obejmie zakup i montaż nowych instalacji i mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii do produkcji energii elektrycznej lub ciepła i energii elektrycznej.

Marek Zagórski prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej przedstawił główne statutowe cele fundacji w odniesieniu do obszarów wiejskich. Podkreślił, że „razem możemy więcej”, także w temacie wykorzystania OZE, bowiem bez energii nie ma rozwoju, jest ona bardziej potrzebna niż drogi.

Andrzej Koniecko z Warmińsko-Mazurskiej Agencji Energetycznej z Olsztyna zastanawiał się wraz z obecnymi na konferencji, czy warto inwestować w OZE. Czy jest to konieczność, szansa czy polityka. Z wykładu goście dowiedzieli się, że najbardziej niedoinwestowanymi regionami w zakresie infrastruktury energetycznej są: Pomorze, Warmia i Mazury oraz województwa Polski Wschodniej. Mimo braków w zakresie infrastruktury energetycznej, region Warmii i Mazur jest wskazany jako strefa rozwoju rozproszonej energetyki odnawialnej wiatrowej i wodnej, z której powinniśmy skorzystać.

Dzięki obecności burmistrza Rangsdorf Klausa Rochera z Niemiec uczestnicy konferencji usłyszeli jakie różnice występują pomiędzy naszymi krajami w uzyskaniu zgody na wybudowanie wiatraków oraz ich lokalizacji. Dla regionów dotkniętych bezrobociem, energetyka wiatrowa to możliwości powstania nowych miejsc pracy. Wiatraki to nie tylko motor napędowy lokalnej przedsiębiorczości, to także poprawa jakości dróg i infrastruktury energetycznej.

Przedstawiciele parków wiatrowych, jakie w najbliższym czasie mają powstać w naszej okolicy, Wojciech Matuszek i Piotr Trumiński przedstawili informacje dotyczące zasad przygotowania projektu wdrażającego postawienia elektrowni wiatrowej. Przedstawili fakty dotyczące zasobów paliw konwencjonalnych, które kończą się i stają się coraz droższe w wydobyciu oraz zagrażają równowadze przyrody. Udział wiatru w bilansie OZE w Polsce w 2013 roku stanowi 61% w ogólnym bilansie wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Przedstawili zalety elektrowni wiatrowych i argumenty obalające stereotypowe myślenie na temat farm wiatrowych.

Po konferencji odbyła się część rozrywkowa. Imprezę, którą objął patronatem honorowym Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Jacek Protas oficjalnie otworzył Burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo witając wszystkich przybyłych i życząc udanej zabawy.
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając na braniewo.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages