środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Do dwóch razy sztuka. Sesja Rady Miejskiej wciąż budzi emocje

2014-07-25 12:40:54 (ost. akt: 2014-07-25 14:34:59)

Drugie głosowanie Rady Miejskiej nad udzieleniem absolutorium burmistrzowi wzbudziło w Pieniężnie wiele kontrowersji

Drugie głosowanie Rady Miejskiej nad udzieleniem absolutorium burmistrzowi wzbudziło w Pieniężnie wiele kontrowersji

Autor zdjęcia: Aleksandra Jakimczuk

Mieszkańcy Pieniężna są zdezorientowani. — W końcu mamy burmistrza czy nie? — pytają. Podczas czerwcowej sesji radni nie przyjęli uchwały o udzieleniu absolutorium burmistrzowi miasta. Kilkanaście dni później na kolejnej sesji ponownie głosowano w tej sprawie i absolutorium... już udzielono.

"26 czerwca odbyła się sesja absolutoryjna, na której nie udzielono burmistrzowi absolutorium. Na 15 radnych obecnych było 12, z czego 7 głosowało za, 2 przeciw, 3 osoby wstrzymały się od głosu. Aby uzyskać absolutorium, trzeba zdobyć bezwzględną większość głosów, czyli co najmniej 8" — czytamy w e-mailu do redakcji.

— Niedługo potem burmistrz skierował do radnych dokument. W piśmie zarzucał radzie złamanie prawa poprzez nieudzielenie absolutorium. Zwołano kolejną sesję, która odbyła się 17 lipca. W porządku obrad pojawił się podpunkt w sprawie "ponownego udzielenia burmistrzowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za rok 2013". Tym razem w sesji uczestniczyło 13 radnych, 8 głosowało za, 1 przeciw, 4 na znak protestu odmówiło udziału w głosowaniu. Jako mieszkańcy zwracamy się z prośbą o wyjaśnienie, czy nie zostało złamane prawo. czy burmistrz może wnioskować o udzielenie absolutorium aż do skutku? — pyta czytelniczka.

Zaskoczenia okolicznościami głosowania nie kryje przewodniczący rady Zbigniew Żyndul.
To dziwna sytuacja. Na sesji absolutoryjnej nie było kilku radnych, uchwała nie przeszła, ale nie jest to jednoznaczne z nieudzieleniem absolutorium burmistrzowi — wyjaśnia.
Jak sprawę widzi burmistrz Pieniężna?

— Akurat zdarzyło się, że trzech radnych nie było na sesji: dwóch było za granicą, kolejny był u lekarza. Niestety, w prawie jest luka, ponieważ nie jest uregulowane, co dzieje się w sytuacji, kiedy brakuje tego jednego głosu — mówi Kazimierz Kiejdo. — Uchwała nie została podjęta, gdyż była niska frekwencja wśród radnych. Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie zaopiniowała jednak wniosek o absolutorium. Wynik czerwcowego głosowania nie rodził żadnych skutków prawnych. Byłoby inaczej, gdyby komisja rewizyjna złożyła wniosek o nieudzieleniu mi absolutorium.

Nadzór nad absolutoriami sprawuje Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie. Prezes Iwona Bendorf-Bundorf: — Radni głosują na wniosek według jego brzmienia. Jednak nawet jeśli głosują za udzieleniem absolutorium, a uchwała nie zostaje przyjęta, nie oznacza to z automatu, że burmistrz traci urząd.

Rafał Bieńkowski
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Objawiony #1464070 | 89.77.*.* 18 sie 2014 19:04

  Czyżby ktoś tu umyślnie minusował komentarze opisujące bezkarne działanie pana K.?

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. rolnik sam w dolinie #1450461 | 37.248.*.* 30 lip 2014 22:25

  Dobrze że już niedługo wybory.Zdjęcie niedokończonego ratusza idealnie podsumowuje 8lat pracy p. kiejdy.W każdej swojej kampanii obiecywał jego dokończenie teraz pewnie będzie podobnie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. znajomy #1448508 | 83.144.*.* 28 lip 2014 15:11

  Nie radni lecz MIESZKAŃCY PIENIEŻNA obudźcie się... wybraliście Kiejde teraz dopiero zauwazacie jaki jest ten cwaniak. On przecież ma swoje prawo, sam je ustanawia. Jak nie dadzą mu absolutorium to stwierdzi ,ze bedzie to głosowane tak długo aż przejdzie. Z wieloma innymi sprawami bywało jeszcze gorzej... Kaziu czas odejść...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. sayian #1448502 | 195.136.*.* 28 lip 2014 15:07

   no jak w sejmie, maja takie prawo ze nie musi ich byc, głosowania -a w sejmie pustki, kilkunastu posłow zagłosuje i wynik wiadomy, osttanio było w ogolnopolskim serwisie informacyjnym, głosowanie a na sali prawie pusto

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. gajowy gugała #1448493 | 195.136.*.* 28 lip 2014 15:03

   a wsio pic na wode, nie mamy jako mieszkacy na to zadnego wpływu, chyba ze przy głosowaniu, szkoda mowić...., i tak zrobi ajak beda chcieli, poniewaz to mieszkancy wybieraja radnych, wiec, jako głosujacy sprawdzcie czy ten na ktorego glosowalicie postapil zgodniez tym co obiecywał

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (20)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages