środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Dożynki Gminne 2014 pod Ratuszem Staromiejskim

2014-09-16 11:04:26 (ost. akt: 2014-09-18 11:13:40)

Autor zdjęcia: Archiwum UM Pieniężno

Dobrym i pięknym obyczajem, gdy żniwa dobiegły już do pomyślnego końca, a zebrane plony dały dużo satysfakcji, mieszkańcy miasta i gminy Pieniężno, wraz z licznie przybyłymi gośćmi, w ubiegłą niedzielę, zgromadzili się na liturgii dziękczynienia z okazji Dożynek Gminnych 2014.

Podczas uroczystej mszy świętej, w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, podziękowano za tegoroczne owoce zrodzone z pieniężeńskiej ziemi, które stały się udziałem pracy strudzonych rąk wszystkich rolników, ich rodzin, a przede wszystkim pomocy bożej. Głównym celebransem mszy św. dożynkowej był o. Szczepan Szpyra – o. duchowny z SVD. W ceremonii udział wzięli o. mgr licencjusz Franciszek Martyna – Rektor Domu Misyjnego w Kleosinie, Proboszcz Parafii w Kleosinie, o. Roger Edow, o. Kazimierz Gergont - Proboszcz Parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Pieniężnie.
Całoroczną troskę o gospodarstwa, zaakcentowano w koszach zawierających próbki tegorocznych plonów. W darze ołtarza, zaniesiono bogactwo upraw. Wśród przygotowanych symboli pojawiły się soczyste owoce, świeże warzywa, miód, kwiaty oraz rumiany, pachnący, bochen chleba, złożony przez starostów dożynek: Agatę i Mirosława Zawadzkich, na ręce gospodarza terenu Kazimierza Kiejdo. W geście przekazania burmistrz, podkreślił znaczenie umiłowania i szacunku dla ludzi pracy i Boga, bez którego wszystkie te plony nie dokonałyby się.

Mszy świętej towarzyszyły poczty sztandarowe z Pieniężna z: Urzędu Miejskiego, Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych oraz z Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II. O oprawę muzyczną zadbała orkiestra dęta z Ornety.
Oficjalnego otwarcia dożynek pod Ratuszem Staromiejskim dokonali: Burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Żyndul. Okolicznościowym przemówieniom przyświecało hasło: „Ludziom za pracę, Bogu za plon”. Na tegorocznych dożynkach pogłębiono refleksję nad sensem pracy na roli, będącej etosem, sposobem bycia i ważnym aspektem życia wielu ludzi. Gospodarz terenu podkreślił, iż praca rolnika wymaga wielu poświęceń, determinacji, zaangażowania, często nawet kropli potu, podobnie jak ciężka jest praca włodarza miasta. Za podsumowanie posłużył bilans zrealizowanych inwestycji na przestrzeni ostatnich kadencji. Mieszkańcy i goście mieli możliwość zapoznania się z „plonem” i „urodzajem” samorządowych inwestycji, odzwierciedlający bilans wszystkiego, co do tej pory, udało się wspólnie zdziałać w gminie Pieniężno.

Do życzeń dla wszystkich gospodarzy przyłączyli się również Miron Sycz oraz sam Premier RP, od grudnia pełniący funkcję Prezydenta Unii Europejskiej Donald Tusk. Specjalnie wystosowany na tę okazję list na prośbę Premiera został odczytany przez Kierownika Wydziału Inwestycji i Wydziału Promocji Mateusza Sobieszczuka.

Tradycyjnie, rozstrzygnięto konkurs na najokazalszy, przystrojony kłosami zbóż, wieniec dożynkowy. Do jury zaproszono: Burmistrza Pieniężna Kazimierza Kiejdo, Wicedyrektora Agencji Nieruchomości Rolnych – Zygmunta Kiersza oraz Wicedyrektora Zarządu Sp. Elewarr – Marka Kluczyńskiego. Komisja oceniająca, biorąc pod uwagę zastosowanie wszystkich rodzajów zbóż, estetykę wykonania oraz wkład pracy, wyłoniła najlepszych. W konkursie udział wzięło 7 wieńców, przyniesionych przez delegacje sołectw.

Wynik konkursu:
- 1 miejsce wraz z bonem o wartości 600 zł zdobyło sołectwo Łajsy,
- 2 miejsce wraz z bonem o wartości 400 zł zdobyło sołectwo Posady,
- 3 miejsce wraz z bonem o wartości 200 zł zdobyło sołectwo Lechowo,
- 4 miejsce wraz z bonami o wartości 100 zł otrzymały sołectwa: Radziejewo, Białczyn, Łoźnik oraz Kajnity.

Nie zabrakło podziękowań dla sponsorów, na których hojność gmina zawsze może liczyć. Tym razem w ich gronie pojawiły się: Hotelik Hermes – Irena i Bogdan Szewczyk, Gospodarstwo Rolne Tolkowiec – Władysław Raubo, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Pieniężnie – Bronisław Gacki, Nadleśnictwo Orneta, Gospodarstwo Rolne - Janusz Kowalski, „Magis” Hurtownia Ogrodnicza - Modest Małecki, Park Wiatrowy Cieszęta sp. z o.o., „Exbud” sp. z o.o. - Marcin Ryniec i Krystian Fuks, Przedsiębiorstwo Robót Drogowo Budowlanych sp. z o.o. w Ornecie - Radosław Marcinkowski, „Wartex” FH - Edward Wardak, Braniewsko – Pasłęcki Bank Spółdzielczy w Pieniężnie, Usługi Leśne – Jerzy Pilucik, Usługi Transportowe – Andrzej Cichy, F.H.U. ZACHAR – Monika i Krzysztof Zacharzewscy, Prywatny Transport Autobusowy – Danuta i Antoni Woźny, a także Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Pieniężnie – Adam Szeliga.

Wdzięczność okazano również osobom wspierającym działania promocji: Agnieszce Karweckiej, Kółku Gastronomicznemu „Rarytas”, Halinie Smyk, Teresie Szkoda, Janowi Wołoszynowi oraz Tadeuszowi Kłębuckiemu.

Szczególne podziękowania skierowano w stronę Kierownika Wydziału Inwestycji i Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego Mateusza Sobieszczuka oraz Prezesa Braniewskiej Fundacji Inicjatyw Społecznych Kamila Myszki, którzy uzyskali dofinansowanie na organizację pieniężeńskiej imprezy ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Współorganizatorem Dożynek Gminnych 2014 był Miejski Dom Kultury w Pieniężnie – pod Kierownictwem Tadeusza Kłębuckiego.

Uroczystości towarzyszyły rozmaite stoiska z atrakcjami i nagrodami. Na placu przed Ratuszem Staromiejskim stanęły 4 dmuchane place zabaw. Przy stoisku promocyjnym gminy Pieniężno można było pomalować sobie twarz, wykonać pajacyka z warzyw i owoców, stworzyć wielkie bańki mydlane, czy zrobić zdjęcie ze strachem na wróble. Ponadto pojawiły się kramy z zabawkami oraz stoiska wystawiennicze lokalnych firm. Nowością była, oblegana przez wszystkich, foto budka, w której można było śmiesznie się przebrać i zrobić sobie pamiątkową fotografię.

Jak zawsze, pieniężeńskiej uroczystości towarzyszyły potrawy wykonane przez dziewczęta z Kółka Gastronomicznego „Rarytas”, prowadzonego przy Gimnazjum Publicznym im. Jana Pawła II, przez Agnieszkę Karwecką. Od tego roku grono pasjonatek gotowania powiększyły: Julia Łapińska, Julia Kułak, Klaudia Butkiewicz oraz Wiktoria Jarmoła. Panie przygotowały smaczny poczęstunek. Na półmiskach pojawiły się, m.in.: kulki mięsne w boczku, roladki z kurczaka w cieście francuskim, drobiowo – grzybowe kęski, swojski smalec z jabłkiem oraz koreczki z tortilli.

Był również poczęstunek przygotowany przez Miejski Dom Kultury, gdzie można było skosztować: potrawy z grilla i grochówkę, oraz smaczny bigos pani Teresy Szkody z Gimnazjum imienia Jana Pawła II w Pieniężnie.
Swoje wypieki zaprezentowała Halina Smyk reprezentująca gminę Pieniężno na licznych konkursach kulinarnych oraz sołectwo Łajsy pod opieką sołtysa wsi Jana Wołoszyna. Pani Halina przygotowała sernik z rodzynkami na czekoladowym spodzie, sernik z pomarańczami i bakaliami, ciasto makowe, miodowy przekładaniec, jabłecznik oraz chrusty drożdżowe.

Część artystyczną rozpoczął występ lokalnego zespołu muzycznego „Stokrotka”, działającego przy Związku Emerytów i Rencistów w Pieniężnie, pod przewodnictwem Ireny Kaczmarek. Wśród lokalnych zespołów zagrali również: Trans Blues, działający przy Miejskim Domu Kultury oraz folkowo – rockowy zespół Harazd.

Uroczystość uświetniła ludowa kapela ze Świątek, która w zanadrzu miała również doskonałe, komiczne skecze. Na specjalne zaproszenie ze stolicy do Pieniężna przybył rokowo – młodzieżowy zespół o nazwie Klaszczące Pierogi. Wieczorną imprezę poprowadził cygański zespół Don Vasyl Junior oraz grupa muzyczna Oni.

Główną gwiazdą wieczoru był Norbert Dziudziuk, znany w środowisku muzycznym, jako Norbi. Nasz gość doskonale sprawdził się nie tylko w roli wokalisty. Od południa wcielił się w konferansjera, który w zabawny, sympatyczny, a czasem nawet żartobliwy sposób, skutecznie zachęcał wszystkich do dożynkowej zabawy. Ze sceny, jak również z publiczności, popłynęły znane wszystkim remixy, wśród nich takie hity jak: „Kobiety są gorące”, „Nie zaczepiaj mnie”, „Rozkołysz się”, „Jedyne, co mam to złudzenia”, czy „Wiem, że ciebie chcę”. Miłym akcentem były autografy i pamiątkowe zdjęcia. Pieniężno po raz kolejny udowodniło, że jest rozrywkowym, gościnnym i przyjaznym miastem, kultywującym najlepsze tradycje warmińskich wsi.Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając na braniewo.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kasztanka #1493974 | 195.136.*.* 26 wrz 2014 11:17

  ale ponoc malo ze ratusza nie dokonczyl to wzial siie za sale gimnastyczna ...i oszukuje mieszkancow ze dostal dofinansowania 5 ml od samego Tuska....a zalatwil to Czerepach...hahahahhahaha

  Ocena komentarza: warty uwagi (20) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. rolnik sam w dolinie #1486296 | 31.61.*.* 16 wrz 2014 20:40

  Uff! Napracował się faktycznie p.Kiejdo!Nie zapomniał nigdy o rolnikach podnosząc podatki do maksimum!Nic to!Jak widać rozpoczął już swoją kampanię wyborczą pod owocem swojej,,ciężkiej pracy)czyli niedokończonym ratuszem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (22) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. onufry #1485956 | 88.220.*.* 16 wrz 2014 13:38

  Ten gość wygląda normalnie jak Paździoch

  Ocena komentarza: warty uwagi (19) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages