Piątek, 21 września 2018. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Miasto odzyska zamek i marzenia?

2014-09-23 09:18:50 (ost. akt: 2014-09-23 09:24:19)

Autor zdjęcia: Aleksandra Jakimczuk

Władze Pieniężna czekają na uprawomocnienie się wyroku, który nakazał prywatnemu przedsiębiorcy oddanie nieruchomości samorządowi. Zamek zamiast zyskiwać swoje drugie życie, jeszcze bardziej popadł w ruinę. Tylko remont dachu, może kosztować ok. miliona złotych.

Kiedy w 2000 roku miasto sprzedało nieruchomość prywatnemu przedsiębiorcy z województwa śląskiego, plany były piękne i efektowne. Mieszczący się nad rzeką Wałszą zamek kapituły warmińskiej miał podnieść się z ruiny. Mówiło się nawet o centrum biznesu i hotelu. Obiekt miał na siebie zarabiać, a nie straszyć wyglądem. 
Mimo umowy między samorządem a biznesmenem, nikt nie wbił tam jednak przysłowiowego szpadla. Dlatego sześć lat temu władze Pieniężna poszły z tym do sądu. — Gmina mogła złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy i taki krok poczyniłem. W 2000 roku intencja ówczesnych władz była jak najbardziej słuszna, ale przy zamku kompletnie nic nie zrobiono — wspomina burmistrz Kazimierz Kiejdo. Sprawa miała jednak drugie dno, bo nieruchomość — według informacji Urzędu Miejskiego w Pieniężnie — była obłożona wieloma hipotekami. Istniało poważne podejrzenie, że zabytkową nieruchomość wykorzystano jako finansowe zabezpieczenie, a remont zamku nigdy nie był celem. Faktem jest, że w ubiegłym tygodniu Sąd Rejonowy w Braniewie ogłosił wyrok nakazujący zwrócenie majątku miastu.

— Od razu będziemy szukali inwestorów, kilka podmiotów już wyraża zainteresowanie zamkiem. Zabiegamy o remont obiektu, co jest moim marzeniem. Niech będzie to miejsce funkcjonalne, być może centrum konferencyjne. Jesteśmy gotowi na naprawdę duże ustępstwa, jeśli tylko znajdzie się poważny partner do rozmów. Jeśli chodzi o tego rodzaju nieruchomości, to w przypadku braku zapowiedzianego remontu zawsze będziemy mieli prawo postawienia warunku chociażby w postaci kary finansowej — dodaje burmistrz Pieniężna.

Jeśli wyrok się uprawomocni, wcale nie jest jednak przesądzone, że miasto wystawi zamek na sprzedaż. Formy ewentualnej współpracy nie zostały jeszcze określone. Może więc stać się i tak, że samorząd wniesie go jako wkład do jakiejś spółki.Pewne jest tylko to, że reanimowanie zamku kapituły warmińskiej wiąże się z ogromnym kosztem. Tylko remont dachu to prawdopodobnie wydatek rzędu ok. miliona złotych.erbe 

 


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (23) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. sayian #1502306 | 195.136.*.* 8 paź 2014 06:52

  a'propos zabytków, to ci sie stało w zabytkową kuźnią koło dworca pkp? rozebrana po cichu, czy to nie był zabytek? kto na to pozwolił?

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. rolnik sam w dolinie #1495586 | 31.61.*.* 28 wrz 2014 21:03

  Drogi niezdesperowany xxz!Proszę przeczytać ze zrozumieniem a dopiero atakować i zarzucać mi pisanie nieprawdy. Podoba mi się ostatnie zdanie Twojego komentarza,które idealnie pasuje do p. Kiejdy z faktami nie polemizuje się. Bym zapomniał...w jęz.polskim zdanie rozpoczynamy pisząc dużą literę chyba że p.K. zarządził inaczej...Pozdrawiam.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. xxz #1495065 | 94.42.*.* 28 wrz 2014 08:23

   drogi zdesperowany rolniku. Jak trudno walczyć z faktami. Sam nie wierzysz w to co piszesz a chcesz żeby inni uwierzyli. Mów wprost,że nie podoba ci się Kiejdo. I to jest ok. ale nie mów, że nic nie zrobił. Walcząc z faktami stajesz się niewiarygodny. Po za tym, kto świadomie wprowadza ludzi w błąd z pewnością nie życzy im dobrze, chyba że sam żyje w nieświadomości.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. rolnik sam w dolinie #1494686 | 37.152.*.* 27 wrz 2014 14:38

   Piękny artykuł przedwyborczy p.Kiejdy tylko jest małe ale...Do uprawomocnienia wyroku jeszcze daleko a burmistrz milczy na temat hipoteki którą trzeba będzie spłacić z naszych podatków.Ludzie inteligentni a takich nie brakuje widzą jak niewiele pan K. zrobił a teraz na siłę lansuje się przed wyborami .

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. wyborca #1494310 | 87.205.*.* 26 wrz 2014 20:00

   Mieszkańcy Pieniężna nie dajcie się omamić tanią propagandą. Bardzo dziwne, że dwa miesiące przed wyborami ruszają tak wielkie "inwestycje". Sala gimnastyczna, zamek... Jak zwykle dużo gadania a mało efektów. Jedyne co widać po rządach teraźniejszego pana burmistrza to ciągłe imprezki i dożynki, które są świetną okazją do podkreślenie jakże wielkich i wybitnych zasług włodarza. Jeszcze raz apeluję - nie dajmy się ogłupić.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (23)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages