Niedziela, 22 lipca 2018. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Dożynki Sołeckie w Lechowie

2014-10-03 11:56:50 (ost. akt: 2014-10-03 12:01:48)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatorów

W Lechowie dzień 21 września poświęcono Bogu, sprawom wsi i rolnictwa. Niedzielne uroczystości dożynkowe, tradycyjnie, jak co roku, rozpoczęły się mszą św. dziękczynną w Kościele Parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela.

Nabożeństwo, będące zwieńczeniem codziennego trudu rolniczej pracy, podczas tegorocznych żniw, odprawił ks. Jerzy Czarnecki z Parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Pieniężnie. W ceremonię czynnie włączyli się mieszkańcy wsi, prezentując czytania liturgiczne, odmawiając modlitwę oraz zanosząc do ołtarza liczne bogactwo tegorocznych plonów.

Podczas mszy św. na ręce Burmistrza Kazimierza Kiejdo starosta dożynek, sołtys Lechowa Bogdan Ponichtera złożył bochen świeżo upieczonego, pachnącego chleba. Gospodarz Gminy Pieniężno w geście ucałowania chleba oddał szacunek strudzonym rolnikom. Podziękował za znojną i ciężką pracę, zanosząc jednocześnie modlitwę z prośbą o pomyślność na przyszły rok. Następnie chleb został podzielony między zgromadzonych.

Po ceremonii mieszkańcy i ich goście udali się do parku wiejskiego, gdzie przy wiacie amfiteatralnej poprowadzono dalszą część uroczystości.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia było zakończenie i podsumowanie projektu pn.: „Wykonanie wiejskiego placu spotkań w parku wiejskim w Lechowie oraz wzbogacenie walorów przyrodniczych i estetycznych wsi” - realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Lechowa „Lechowianie” we współpracy z Radą Sołecką, Gminą Pieniężno oraz przy wsparciu organizacyjnym Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego w Pieniężnie.

Burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo podziękował prezesowi stowarzyszenia Bogdanowi Ponichtera za wieloletnią działalność kulturową na rzecz tworzenia i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, za wzmacnianie więzi miejscowej ludności, upowszechnianie wiedzy o historii regionu oraz za poprawę walorów estetycznych i krajobrazowych wsi Lechowo. Jako wyraz wdzięczności przekazał na ręce sołtysa obraz z symbolicznym krajobrazem wsi polskiej.

Wydarzenie uświetnił występ artystyczny uczniów z miejscowej szkoły podstawowej. Okolicznościowe, humorystyczne scenki przygotowane zostały pod czujnym okiem Ewy Kołakowskiej.

Dla dzieci zapewniono liczne konkursy sprawnościowe z nagrodami, zorganizowane i przeprowadzone przez Miejski Dom Kultury w Pieniężnie. Na placu przed wiatą stanęło stoisko promocyjne Gminy Pieniężno, gdzie można było pomalować sobie twarz, stworzyć bańki mydlane, jak również wziąć udział w grach i zabawach. Do dyspozycji było również stoisko promocyjne Banku Spółdzielczego w Sztumie, o. Orneta, filia Pieniężno.

Nie zabrakło występów wokalnych Ewy Nahańskiej oraz Doroty Adamkiewicz, przy których odbywała się zabawa taneczna i biesiada do rana.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. terra #1500018 | 83.23.*.* 5 paź 2014 08:21

  Nikt lepiej od rolnika nie wie, komu należy dziękować za to, że dzięki ciężkiej pracy rolnika ziemia wydała plony.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. rodzina #1500005 | 83.9.*.* 5 paź 2014 07:48

  Za te wspaniałe plony dziękuj MATCE ZIEMI I SOBIE a nie kościelnym cwaniakom w sukienkach , to dzięki ziemi którą uprawiasz i Twojej ciężkiej pracy masz ten wspaniały pachnący chleb .

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages