Piątek, 21 września 2018. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Muzeum świętuje i patrzy w przyszłość

2014-10-19 12:15:32 (ost. akt: 2014-10-19 12:48:11)

Autor zdjęcia: Aleksandra Jakimczuk

Nie trzeba jechać do Nowej Gwinei czy Afryki. Wystarczy zajechać do Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie aby odbyć podróż dookoła świata. W sobotę (18.10.) muzeum obchodziło jubileusz 50-lecia istnienia.

Muzeum w Pieniężnie od 50 lat prowadzą księża werbiści. Początki nie były łatwe. Misjonarze posiadali liczne eksponaty, ale brakowało miejsca by je zaprezentować. Pierwszy raz przedstawiono je w jednej z sal Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w 1964 roku. Obecnie muzeum liczy już 8 tysięcy eksponatów związanych z kulturą i obyczajami krajów, w których pracują polscy zakonnicy: Chin, Japonii, Indii, Indonezji Nowej Gwinei…

- W Polsce mamy około tysiąca przeróżnych muzeów - mówił Piotr Żuchowski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który uczestniczył w uroczystościach jubileuszowych. - Co w sposób szczególny wyróżnia muzeum w Pieniężnie? (...) Myślę, że to muzeum w szczególności pokazuje człowieka w różnej szerokości geograficznej jako jedność, uniwersalizm.

Muzeum w Pieniężnie posiada najbogatszą kolekcje misyjno-etnograficzną w Polsce. Mimo to księża werbiści nie zamierzają spoczywać na laurach. Chcą iść z duchem czasu. Ich marzeniem jest unowocześnienie muzeum.

Aby dowiedzieć się jak dotrzeć do coraz bardziej wymagających turystów misjonarze zorganizowali konkurs plastyczny pn."Muzeum moich marzeń". Na konkurs wpłynęły aż 174 prace z całego kraju. Zarówno werbiści jak i zwiedzający zgodnie uznali, że muzeum powinno postawiać na interaktywność, trójwymiarowe sposoby ekspozycji czy praktyczne zajęcia, które poprzez zabawę także uczą. Właśnie w takich zajęciach mogli uczestniczyć wszyscy, którzy w sobotę odwiedzili muzeum. Dzieci i młodzież mogli nauczyć się piosenek czy stworzyć strój nawiązujący do krajów, gdzie pracują misjonarze.

- Najbardziej podobało mi się robienie kapelusza podczas warsztatów plastycznych. To fajny sposób na spędzenie czasu w muzeum. Dzięki zabawie i doświadczeniom uczymy się i poznajemy nową kulturę - mówiła Patrycja Borkowska z Posad.

Podczas uroczystości można było m.in. podziwiać taneczne i wokalne popisy młodych artystów z zespołu Sendratari Damai pod kierunkiem Jadwigi Możdżer.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. MMM #1513981 | 80.51.*.* 20 paź 2014 10:49

  Wyniki konkursu dostępne są tutaj: https://www.facebook.com/muzeummoichmarz en

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. aaa #1513016 | 188.112.*.* 19 paź 2014 15:06

  a wyniki konkursu

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages