Sobota, 17 sierpnia 2019. Imieniny Anity, Elizy, Mirona

"Zakup kontrolowany" w Pieniężnie

2015-07-09 13:59:42 (ost. akt: 2015-07-09 14:10:44)

Autor zdjęcia: Archiwum

W dniach 16-18 czerwca 2015 roku na zlecenie Urzędu Miejskiego w Pieniężnie przeprowadzono szkolenie dla sprzedawców napojów alkoholowych pn. „Zakup kontrolowany”.

Akcję zaplanowano zgodnie z wykazem punktów sprzedaży alkoholi w 20 punktach prowadzących obrót napojami alkoholowymi. Finalnie badanie przeprowadzono w 19 punktach sprzedaży alkoholu. Szkolenie „Zakup kontrolowany” zostało opracowane tak, by stanowić element diagnozy i profilaktyki społecznej nakierowanej na problematykę alkoholową na terenie miasta i gminy Pieniężno. Przeprowadzone działanie opisuje postawy przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą alkoholu oraz społeczności lokalnej (bowiem obok reakcji sprzedawców obserwacji podlegała także reakcja klientów sklepu na zakup alkoholu przez dziecko/młodzież).

Szkolenie „Zakup kontrolowany” polegało na odwiedzeniu każdego punktu sprzedaży alkoholu przez osobę wyglądającą na niepełnoletnią w asyście trenera - psychoprofilaktyka, w celu dokonania zakupu wybranego rodzaju alkoholu. Zadanie trenera polegało na obserwacji przebiegu sytuacji oraz towarzyszących jej wydarzeń (przede wszystkim związanych z przestrzeganiem postanowień ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi). Kupującym była kobieta, której wiek w opinii sędziów kompetentnych wyrażonej podczas specjalnie zorganizowanego badania, oceniony został na 15 lat. Przedmiotem zakupu było piwo, z uwagi na fakt, iż w opinii społecznej jest to środek stosunkowo niegroźny, często postrzegany jako napój bezalkoholowy. Bezpośrednio po odwiedzeniu każdego punktu, sporządzany był protokół, który podsumowywał przebieg zakupu oraz dokumentował inne ważne fakty.

Wyniki „Zakupu kontrolowanego”:

Do sprzedaży alkoholu doszło w dziesięciu punktach sprzedażowych (53%).

W dziewięciu punktach sprzedawcy nie zdecydowali się na sprzedanie alkoholu (47%).

Przeprowadzenie badania umożliwiło zaznajomienie się z charakterystyką działalności punktów sprzedaży alkoholu na terenie miasta i gminy Pieniężno oraz rozeznanie w stosowanych praktykach sprzedażowych oraz skuteczność/efekty szkolenia, które Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przeprowadziła dla sprzedawców alkoholu w październiku 2014 roku.

Niestety - udany zakup alkoholu w ponad połowie (53%) objętych akcją punktów sprzedaży oraz zaobserwowane uchybienia w przestrzeganiu postanowień Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi, wyraźnie wskazują na naganną postawę wobec sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim. Właściciele sklepów oraz sprzedawcy po raz kolejny w ramach terenowego szkolenia pouczeni zostali o konieczności sprawdzania dowodów tożsamości młodych ludzi a także o konsekwencjach wynikających ze sprzedaży alkoholu osobom nieletnim, nietrzeźwym i na kredyt.

Ważne jest, apeluje Kazimierz Kiejdo Burmistrz Pieniężna, aby dorośli, a zwłaszcza sprzedawcy pamiętali jak niebezpieczne może być spożywanie alkoholu-szczególnie przez osoby niepełnoletnie. Do wielu ryzykownych i nieodpowiedzialnych zachowań oraz tragedii dochodzi po wypiciu nawet niewielkiej ilości alkoholu przez młodego człowieka. Zachęcamy wszystkich mieszkańców, by reagowali, gdy niepełnoletnim sprzedawany jest alkohol a sprzedawców aby uświadomili sobie, że dorosły wygląd nie zawsze oznacza pełnoletność.

Agnieszka Boncal


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages