Piątek, 14 grudnia 2018. Imieniny Alfreda, Izydora, Zoriny

Zwiększył się majątek trwały gminy

2015-07-17 14:30:09 (ost. akt: 2015-07-17 14:40:50)

17 lipca 2015 r. nastąpił oficjalny odbiór oczyszczalni biologicznej w Białczynie. Inwestycja została zrealizowana dzięki dobrej współpracy z Agencją Nieruchomości Rolnych oddziału terenowego w Olsztynie z naszą gminą oraz dzięki zaangażowaniu zastępcy dyrektora ANR Zygmunta Kiersza.

Roboty budowlane zrealizowane i sfinansowane w kwocie 855 341,29 zł. zostały przez ANR w Olsztynie, natomiast gmina Pieniężno przygotowała dokumentację projektowa na kwotę – 41 tyś. złotych. Zadanie wykonywała firma PYZAK z Lidzbarka Warmińskiego pod nadzorem inwestorskim Przedsiębiorstwa Inwestycyjno-Usługowego INWESTPROJEKT Sp. z o.o  z Olsztyna wybranym i opłaconym przez ANR Olsztyn za kwotę 153 873,00 złotych.
Na otwarcie oczyszczalni przybyli przedstawiciele inwestora czyli Agencji Nieruchomości Rolnych w Olsztynie - zastępca dyrektora Zygmunt Kiersz, właściciel firmy Pyzak, gospodarz miasta i gminy Kazimierz Kiejdo wraz z sekretarzem Gminy Danielem Piotrkowskim i kierownikiem Wydziału Inwestycji Mateuszem Sobieszczuk, a także prezes PWiKu  Adam Szeliga oraz mieszkańcy Białczyna. Odbiór został dokonany przez kierownika budowy, kierowników robót branżowych, inspektorów nadzoru inwestorskiego oraz przedstawicieli mieszkańców Białczyna przy współudziale Prezesa PWIK Adama Szeligi, który będzie odpowiedzialny za dalszą eksploatację oczyszczalni. Po zakończonym odbiorze burmistrz Kazimierz Kiejdo podziękował za bardzo dobrą współpracę dla dyrektora ANR Zygmunta Kiersza i wszystkich pracowników Agencji Nieruchomości Rolnych w Olsztynie oraz dla wykonawcy za włożoną pracę, której widoczne efekty teraz będą służyć mieszkańcom Białczyna. To właśnie dobre współdziałanie burmistrza z dyrektorami ANR jest głównym elementem, bez którego nie można byłoby mówić o tak ważnym i udanym przedsięwzięciu w Białczynie. Nie zdawano bowiem sobie sprawy jak ta inwestycja była bardzo potrzebna w tej miejscowości, gdyż dzięki temu wyeliminowana została „bomba ekologiczna” w jednej z części naszej gminy.
Na placu gdzie znajduje się oczyszczalnia prezes PWiKu w Pieniężnie wspólnie z kierownikiem robót zaprezentowali jak wyglądają poszczególne części oczyszczalni i zapoznali zgromadzonych jak ona działa. Na zakończenie dzięki serdeczności mieszkańców Białczyna odbył się krótki poczęstunek gości ciastem i kawą.
Oczyszczalnia ścieków składa się z osadnika wstępnego i złóż biologicznych. Proces biologicznego oczyszczania ścieków odbywa się na złożu zraszanym, którego wypełnienie stanowią specjalne kształtki. Oczyszczone ścieki odprowadzane są bezpośrednio do gruntu, spełniając nawet najbardziej surowe wymagania ochrony środowiska. W całości wykonana jest z tworzyw sztucznych  przez co jest niepodatna na korozję i zmiany temperatury. Dzięki zastosowaniu technologii biologicznego złoża zraszanego wykazuje wysoką stabilność procesu i nie wymaga stałej obsługi, co ma podstawowe znaczenie w przypadku małych oczyszczalni ścieków w terenie wiejskim. Jest niezwykle trwała, niezawodna i łatwa w eksploatacji z uwagi na prostą konstrukcję, w której jedynymi ruchomymi częściami są mała pompa i wentylator. Poprawnie zainstalowana oczyszczalnia gwarantuje całe lata bez kłopotliwej eksploatacji.
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. lol #1778723 | 79.186.*.* 19 lip 2015 11:58

  to puszka pandory na 1005

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. bolo #1778084 | 93.105.*.* 18 lip 2015 07:51

  kawki popili,a wody po oczyszczeniu nie laska.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ciekawski #1777816 | 31.61.*.* 17 lip 2015 16:51

  Ciekawe, czy z kwoty 855 341,29 zł zostało coś ukradzione, a jeżeli tak, to ile? Piszcie

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages