Piątek, 21 września 2018. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Ambasador Rosji oburzony rozbiórką pomnika Czerniachowskiego. Polskie MSZ odpowiada

2015-09-22 17:50:21 (ost. akt: 2015-09-22 17:56:56)

Autor zdjęcia: Aleksandra Jakimczuk

Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew wyraził "stanowczy protest i głębokie oburzenie" w sprawie rozbiórki pomnika sowieckiego generała Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie. Polskie MSZ odpowiada, że samorząd lokalny miał prawo tak postąpić, a strona rosyjska była na bieżąco informowana o jego poczynaniach w tej sprawie.

Przypomnijmy, że uchwałę o woli rozebrania monumentu sowieckiego generała podjęła już w styczniu ub. roku rada miejska Pieniężna. Inicjatywę samorządu poparła Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która uznała, że "dalsze istnienie w przestrzeni publicznej przedmiotowego pomnika jest niezgodne z polską racją stanu". Władze Pieniężna uzyskały zgodę na rozbiórkę pomnika w czerwcu. W ubiegły czwartek (17.09) teren ogrodzono jak plac budowy i rozpoczęto demontaż popiersia. Decyzja o terminie rozbiórki popiersia trzymana była w tajemnicy, a wybór daty nie był przypadkowy - w rocznicę napaści sowietów na Polskę 17.09.1939.

***

Na reakcję rosyjskiego MSZ nie trzeba było długo czekać. Rozbiórkę pomnika uznało za bluźnierczy czyn, a ambasador Rosji w Polsce bezpośrednio połączył ją z oficjalnymi obchodami rocznicy napaści sowietów na Polskę oraz z rzekomym antyrosyjskim klimatem kreowanym przez polskie władze i media. Siergiej Andriejew wyraził stanowczy protest i swoje głębokie oburzenie.

W odpowiedzi na rosyjskie zarzuty, polski MSZ wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że Rosja uporczywie pomija historyczny fakt agresji ZSRR na Polskę na podstawie tajnego protokołu podpisanego z hitlerowskimi Niemcami w 1939 roku, co jest "chronicznym przypadkiem amnezji historycznej i przejawem skrajnego cynizmu". Ponadto Rosja była na bieżąco informowana o przebiegu postępowania w sprawie rozbiórki pomnika.

Polska nie kwestionuje roli gen. Iwana Czerniachowskiego w walce z III Rzeszą, ale jak podkreśla resort "nie należy zapominać, że był on odpowiedzialny i brał aktywny udział w likwidacji polskiego podziemia niepodległościowego - Armii Krajowej". To właśnie Czerniachowski wraz z NKWD uczestniczył w podstępnych aresztowaniach miejscowych dowódców AK, których część zginęła w tajnych egzekucjach.

"Ukrywanie prawdy o historii II wojny światowej przed społeczeństwami, które zapłaciły nader wysoką cenę za zwycięstwo nad nazizmem i były ofiarą zbrodniczych systemów totalitarnych, jest przejawem nie tylko braku rzeczywistego szacunku wobec bohaterów lecz przede wszystkim próbą skrajnej manipulacji przeszłością" - możemy przeczytać w oświadczeniu polskiego MSZ.


Źródło: MSZ / oprac. ad

***

Kosztorysowa wartość rozbiórki to 70 tysięcy złotych. W miejscu pomnika generała Czernichowskiego władze Pieniężna chcą postawić nowy, który: "będzie łączył, a nie dzielił".WIĘCEJ O POMNIKU PRZECZYTASZ: TUTAJ
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (47) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. miłośnik Braniewa #1820818 | 81.15.*.* 23 wrz 2015 15:18

  Kaziu, nie bierz pod uwagę głosów ludzi co im się komunizm marzy i rób swoje...............

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Michu #1820633 | 83.25.*.* 23 wrz 2015 09:59

  Pan Brmistrz chce zaznaczyć swoją obecność w Pieniężnie, rozbierze pomnik a postawi swoje popiersie ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Polacy to głupi Naród #1820616 | 213.184.*.* 23 wrz 2015 09:50

   Jak było tak było ale fakt, że WYZWOLILI nas i zyskaliśmy te Ziemie Warmińska. Teraz na kolanach przed Unią płaszyczmy sie. przyjmiemy innowierców, którzy nas zdomunuja. Wojsko Polskie w Afganistanie , nasi generałowie w spódnicach i z lampasami. Tylko Rosjanie mogli nas obronić i dac beazpieczestwo w razie nawały Arabów. Arabowie zniszczyli cywilizację Egiptu a teraz zniszczą Europe. Głupi Polacy tego nie czują. Pozdrawiam Rosjan. jesteście Wielcy.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. koczon #1820594 | 31.61.*.* 23 wrz 2015 09:25

    Huk z historią, rozebrać i postawić biedronkę. Następny będzie pałac kultury bo to dar od kacapa. 30 lat po komunie będziemy was rozliczać bo już się nie boimy. Już nas mama nie chowa pod spódnicą jak Jarosława K.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. onyx #1820567 | 88.220.*.* 23 wrz 2015 08:51

    Skrajna Głupota. Pomnik należało rozebrać w latach 90-tych teraz powinien zostać tak podpowiada zdrowy rozsądek. Jeżeli przez ćwierć wieku nie wadził a raptem wadzi to jest to typowe działanie prowokacyjne niczym z podręcznika KGB tyle że w wykonaniu polaczków. W mojej ocenie gdyby przy pomniku powstała tablica która informowała by że jest to pomnik totalitaryzmu, kata AK, byłby to przejaw mądrości Polaków a zarazem działanie edukacyjne. Wówczas upamiętniono by na lata prawdziwe oblicze sowietów a tak nienawiść w kościach odkładać się będzie

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (47)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages