środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Co dalej z ZSLiZ w Pieniężnie?

2016-02-11 10:00:00 (ost. akt: 2016-02-11 09:58:11)


W zespole mimo funkcjonowania 4 typów szkół (3 dla młodzieży oraz 1 dla dorosłych) uczniowie uczą się jedynie w Liceum Ogólnokształcącym, w którym w bieżącym roku szkolnym nie dokonano naboru do klasy pierwszej (podania złożyło 12 uczniów, w tym 2 z P

W zespole mimo funkcjonowania 4 typów szkół (3 dla młodzieży oraz 1 dla dorosłych) uczniowie uczą się jedynie w Liceum Ogólnokształcącym, w którym w bieżącym roku szkolnym nie dokonano naboru do klasy pierwszej (podania złożyło 12 uczniów, w tym 2 z P

Autor zdjęcia: Archiwum starostwa

Rada Powiatu Braniewskiego wystosowała wniosek do Rady Miejskiej w Pieniężnie o rozważenie przejęcia prowadzenia klasy III Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych, jako organ prowadzący, bez konieczności ponoszenia kosztów jego funkcjonowania.

Główną przesłanką uzasadniającą podjęcie przez Radę Powiatu Braniewskiego uchwał o zamiarze likwidacji szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Władysława Reymonta w Pieniężnie jest m. in. drastyczny spadek liczby uczniów w szkole:
— rok szkolny 2011/2012 uczyło się 218 uczniów (stan na dzień 30.09.2011 r.),
— rok szkolny 2012/2013 uczyło się 204 uczniów (stan na dzień 30.09.2012 r.),
— rok szkolny 2013/2014 uczyło się 159 uczniów (stan na dzień 30.09.2013 r.),
— rok szkolny 2014/2015 uczyło się 122 uczniów (stan na dzień 30.09.2014 r.),
— rok szkolny 2015/2016 uczy się 51 uczniów (stan na dzień 08.12.2015 r.).

W zespole mimo funkcjonowania 4 typów szkół (3 dla młodzieży oraz 1 dla dorosłych) uczniowie uczą się jedynie w Liceum Ogólnokształcącym, w którym w bieżącym roku szkolnym nie dokonano naboru do klasy pierwszej (podania złożyło 12 uczniów, w tym 2 z Pieniężna). Organ prowadzący Uchwałą nr V/43/15 Rady Powiatu Braniewskiego z dnia 2 kwietnia 2015 r. próbował ratować jednostkę tworząc Zasadniczą Szkołę Zawodową, do której pomimo szeroko zakrojonej promocji, również nie udało się dokonać naboru w roku szkolnym 2015/2016 (podania złożyło 9 uczniów). Od kwietnia 2016 r. w szkole pozostanie 21 uczniów kl. II LO.
Być może przyczyną małego zainteresowania szkołą były niskie wyniki matur. Od kilku lat zdawalność matur nie przekroczyła 50% z liczby zdających.
Od wielu lat naliczana subwencja nie pokrywa wydatków funkcjonowania ZSLiZ w Pieniężnie. W roku 2015 zrealizowane wydatki przekroczyły naliczoną subwencję o kwotę 829 tys. zł., a do sierpnia 2016 r. wydatki przekroczą subwencję o ok. 900 tys. zł.
Zarząd oraz Radni Powiatu Braniewskiego w związku z trudną sytuacją jednostki w poprzednich kadencjach, jak i przez cały rok 2015 prowadzili negocjacje z Burmistrzem Pieniężna oraz Radą Miejską w Pieniężnie w sprawie przejęcia ZSLiZ. Spotykali się także z pracownikami szkoły. Podjęcie uchwał Rady Powiatu Braniewskiego o zamiarze likwidacji w/w szkół nie wstrzymuje dalszych negocjacji.
Na wniosek Przewodniczącego Rady Powiatu Braniewskiego Leszka Kłębuckiego Radni przegłosowali Wniosek Rady Powiatu Braniewskiego do Rady Miejskiej w Pieniężnie w sprawie możliwości przejęcia prowadzenia kl. III Liceum Ogólnokształcącego od września 2016 r. bez konieczności ponoszenia kosztów jego funkcjonowania.
Powiat Braniewski, oprócz Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Pieniężnie, jest organem prowadzącym dla Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Nowowiejskiego w Braniewie, Zespołu Szkół Budowlanych w Braniewie, oraz Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Liszewskiego w Braniewie. Uczniowie ZSLiZ będą mieli możliwość kontynuowania nauki w Liceum Ogólnokształcącym im. 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego wchodzącego w skład Zespołu Szkół Budowlanych w Braniewie wraz z możliwością zakwaterowania w internacie.


Przewodniczący Rady Powiatu Braniewskiego Leszek Kłębucki poinformował listownie Alinę Mańkut, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Pieniężnie, że podczas XIII sesji Rady Powiatu Braniewskiego w dniu 1 lutego 2016 roku zaproponował radnym powiatowym przegłosowanie wniosku o następującej treści:

Wniosek Rady Powiatu Braniewskiego do Rady Miejskiej w Pieniężnie:
W sprawie rozważenia możliwości przejęcia prowadzenia klasy III Liceum Ogólnokształcącego, jako organ prowadzący, bez konieczności ponoszenia kosztów jego funkcjonowania. Wszelkie wydatki związane z obsługą internatu oraz wyżywieniem uczniów, będą ponoszone przez Powiat Braniewski. Wspólne stanowisko obu Rad pozwoli Zarządowi Powiatu Braniewskiemu oraz Burmistrzowi Miasta i Gminy Pieniężno na ewentualne zawarcie porozumienia w tej sprawie.
Zawarte porozumienie da szansę do prowadzenia naboru do Szkoły w roku szkolnym 2016-2017 lub ewentualną zmianę organu prowadzącego np. przez Ministerstwo Rolnictwa.
Powyższy wniosek został przegłosowany pozytywnie.

Z poważaniem
Leszek Kłębucki
Przewodniczący Rady Powiatu Braniewskiego


Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages