środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

”Uchronić od zapomnienia”. Obchody upamiętniające Żołnierzy Wyklętych

2016-03-01 14:27:40 (ost. akt: 2016-03-01 14:59:55)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatorów

28 lutego o zmierzchu w Skansenie ”Uchronić od zapomnienia” w Łajsach odbyła się uroczystość ku czci "Żołnierzy Wyklętych", którego organizatorem był Tadeusz Kłębucki- kierownik Miejskiego Domu Kultury w Pieniężnie.

Na placu skansenu zebrało się wiele osób i zaproszonych gości m.in. Wicewojewoda Województwa Warmińsko-Mazurskiego Sławomir Sadowski, Wicestarosta Braniewski Artur Mieczaniec, Burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo, dr. Renata Giszczyńska z olsztyńskiego oddziału IPN, Karolina Motyka-Kozioł dyrektor Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Elblągu, Komendant Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach płk Tomasz Chwietkiewicz wraz z pracownikami, rektor SVD o. Józef Węcławik wraz z przedstawicielami duchowieństwa, Waldemar Grzybowski - przedstawiciel Lasów Państwowych, radni Powiatu Braniewskiego w osobach: Przewodniczący Rady Powiatu Leszek Kłębucki, Mirosław Kudliński, Władysław Hruszka i Mateusz Sobieszczuk, druh Anna Trzebińska i Jan Cyroniuk wraz z harcerzami oraz przedstawiciele jednostek gminy Pieniężno jak i wielu mieszkańców.

Uroczystość rozpoczęła się od poświęcenia przez proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej ks. Kazimierza Gergonta kapliczki ku czci "Żołnierzy Wyklętych" wykonanej przez Stanisława Chorążyczewskiego. Wszystkich zebranych na wieczornicy przywitał Burmistrz miasta Pieniężno Kazimierz Kiejdo przybliżając cel i sens świętowania Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

Honorową wartę przy kapliczce sprawowali przedstawiciele Straży Granicznej oraz harcerze. Ku czci Niezłomnych złożono kwiaty i zapalono znicze. Wicewojewoda Sławomir Sadowski podziękował za pamięć i przedstawił pokrótce historię "Żołnierzy Wyklętych”. Do podziękowań przyłączył się również Burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo oraz Wicestarosta Braniewski Artur Mieczaniec.

Punktem kulminacyjnym była wieczornica przedstawiająca historię i dzieje żołnierzy Armii Krajowej walczących z sowiecką okupacją, którą zaprezentowała grupa młodzieży z Miejskiego Domu Kultury wraz z Tadeuszem Kłębuckim. Wystąpiła również młodzież ze szkoły podstawowej i gimnazjum pod batutą Piotra Żukowskiego i Agnieszki Szczepłockiej.
Podczas obchodów płonęło ognisko przy którym można było się ogrzać i upiec kiełbaskę.

Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce w MDK w Pieniężnie, gdzie oficjalnie została otwarta wystawa z Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Polska Walcząca”. Jako gość spotkania wystąpiła dr Renata Giszczyńska z olsztyńskiego oddziału IPN, przedstawiająca losy i dzieje żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.
Przez długie lata komunistycznej dyktatury robiono wszystko, żeby zatrzeć o Nich wszelką pamięć. Wystawa „Polska Walcząca” jest zatem częścią procesu przywracania pamięci i osadzania tej ważniej części naszej historii w powszechnej świadomości społecznej.

— Młodzi ludzie- uczniowie bardzo mało wiedzą o tamtych czasach, o Żołnierzach Niezłomnych — mówi Tadeusz Kłebucki.— Żołnierze po latach tułaczki wracali różnymi drogami do swych najbliższych matek, dzieci okryci bliznami, a tu witały ich kajdany....
Ta wystawa ma za cel przybliżyć prawdziwą historię młodemu pokoleniu. Pieniądze nie są najważniejsze w życiu, bez przyjaciół trudno czegoś dokonać.
Dziękuje Burmistrzowi Pieniężna Kazimierzowi Kiejdo, Panu płk. Tomaszowi Chwietkiewiczowi dowódcy Staży Granicznej oraz żołnierzom, księdzu Kazimierzowi Gergontowi, Druhom i harcerzom, młodym artystom biorącym udział w spektaklu, zaangażowanym pracownikom Domu Kultury i Stanisławowi Chorążyczewskiemu. Dyrektorom szkół z Pieniężna za zaangażowanie: Robertowi Słonina i Januszowi Milan.Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages