środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Jubileusz 70-lecia SP w Pakoszach. Zatrzymać się i spojrzeć wstecz

2016-10-07 13:45:28 (ost. akt: 2016-10-07 13:55:25)

Autor zdjęcia: Archiwum szkoły

Szkoła w Pakoszach, to szkoła z wieloletnimi tradycjami, choć początki były bardzo trudne. Pierwsze zapiski w kronice szkolnej z 1946 roku nakreślają ówczesną sytuację w jakiej powstawała ta placówka oświatowa:

”Po odzyskaniu niepodległości po II wojnie światowej, dzieci w Pakoszach pierwszy raz kroczyły do szkoły tutejszej w dniu 3 września 1946 r., po nabożeństwie szkolnym. Szkoła po działaniach wojennych była zniszczona, szyby powybijane, ramy okienne połamane, drzwi częściowo połamane, ściany w klasie brudne i śmierdzące [….]. ściany na zewnątrz budynku miały ślady wystrzelonych pocisków. Wszystkie te usterki zostały usunięte”.

Od tych wydarzeń 3 września 2016 r. minęło 70 lat. W dniu 1 października 2016 r. uroczystość jubileuszu szkoły rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym w Długoborze. „Jest to jedyna szkoła na terenie parafii” – o czym wspomniał ksiądz proboszcz podczas celebracji mszy świętej Wiesław Grześkowiak.

Po mszy świętej wszystkich dostojnych gości i absolwentów w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Pakoszach uroczyście powitała dyrektor Urszula Chrościcka. Ze szczególnym wzruszeniem wróciła myślami do pedagogów, absolwentów i pracowników szkoły, którzy odeszli. Pomimo, że nie ma ich już wśród nas pozostawili po sobie niezatarty ślad swojego istnienia. Ich pamięć uczczono chwilą ciszy.

Każdy jubileusz to połączenie tradycji z nowoczesnością, doświadczenia z młodością, a pakoszańska szkoła nigdy nie była jedynie miejscem czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców, nauczycieli, którzy oddali szkole swoje umiejętności, entuzjazm i serce.
Szkoła w Pakoszach nigdy nie była wielką placówką oświatową i to jest jej zaletą. Cała społeczność szkolna zawsze była i jest nadal jak rodzina, dla wszystkich przez lata edukacji to drugi dom. Uczniowie z wszystkich klas znali i znają się dobrze. Nauczyciele, którzy podjęli trud współwychowania dzieci, znają każde dziecko nie tylko z imienia i nazwiska, nie były i nie są one tylko numerem z dziennika. Przez lata nauki poznali ich zainteresowania i możliwości, zachowania w określonych sytuacjach i charakter. Dzięki czemu możliwe jest i było indywidualne podejście do każdego ucznia, co jest jedynym sposobem na jego dobrą edukację i wychowanie.

Tego trudu i wychowania przez 70 lat istnienia placówki podjęło się 81 nauczycieli. Funkcje dyrektora pełniło 12 osób, z których każdy miał swój styl zarządzania szkołą i model wychowawczy. W przedziale 55 lat funkcję dyrektora pełniły 3 osoby. Najdłużej sprawował ją w Szkole Podstawowej w Pakoszach Andrzej Dudak, który kierował placówką ponad 30 lat, a następnie w latach 1991-2006 Tadeusz Zapadka i od roku 2006 obecna dyrektor Urszula Chrościcka.

W 70 letniej historii Szkoły Podstawowej w Pakoszach wiele się zmieniło, ale była i jest jedna kardynalna zasada: „Uczeń i jego potrzeby są najważniejsze”. Bez ucznia nie ma szkoły. Bez młodych wszechstronnie przygotowanych do życia ludzi nie ma przyszłości, a więc nie ma nas wszystkich. Pani Dyrektor przypomniała, że w naszej szkole najważniejszy zawsze był uczeń, duszą szkoły – nauczyciel, a dumą – jej absolwenci. Dlatego dziękowała za okazany związek uczuciowy ze szkołą, by jeszcze raz w tym miejscu, wśród bliskich sercu ludzi odświeżyć wspomnienia i zabrać je ze sobą w nieznaną przyszłość. Przekonywała, że dzisiejszy dzień to święto wspomnień absolwentów – przywoływania w pamięci kolegów, koleżanek, nauczycieli, a także święto wzruszeń. Powrót do szkoły to bowiem powrót do tego, co w pamięci ocalało jako obraz najpiękniejszych lat życia. Szczególne podziękowania skierowała, do wspaniałych pedagogów, którzy tworzyli historię szkoły i dorobek wielu pokoleń, którzy niezwykłą postawą, zaangażowaniem, jakże twórczym talentem pedagogicznym utorowali drogę do dzisiejszych sukcesów szkoły.

Podziękowania skierowała do pracowników organu nadzoru pedagogicznego Warmińsko–Mazurskiego Kuratorium Oświaty za wszelką pomoc, zrozumienie problemów kształcenia ogólnego za wspomaganie szkoły w realizacji procesu dydaktycznego i wychowawczego. Wyraziła wdzięczność i uznanie Kazimierzowi Kiejdo burmistrzowi i radzie gminy za przychylność i rozwiązywanie problemów otoczenia szkoły będących w kompetencji gminy Pieniężno. Szczególne podziękowania skierowała do pracowników, przyjaciół, rodziców i partnerów oraz uczniów szkoły, którzy tworzyli i nadal tworzą jej historię, niezwykłą postawą, zaangażowaniem, twórczym talentem i wspólnymi działaniami , przyczyniają się do jej sukcesów. Kończąc przemówienie okolicznościowe wyraziła nadzieję i głęboką wiarę, że w trudnych dla małych szkół czasach niżu demograficznego, nie będzie ostatnim dyrektorem Szkoły Podstawowej w Pakoszach i albo ona, albo ktoś, kto będzie pełnił funkcję dyrektora witać będzie na kolejnych jubileuszach szkoły za 5, 10, 15 lat, albo i więcej.

Po serdecznych słowach dyrektor skierowanych do uczestników tej wzniosłej uroczystości wystąpili: Burmistrz Pieniężna- Kazimierz Kiejdo; przewodnicząca ds. oświaty Teresa Krysiuk; przedstawiciele Warmińsko - Mazurskiego Kuratorium Oświaty Mirella Nowińska i Łukasz Kogut; Wicemarszałek Warmińsko - Mazurski Miron Sycz z małżonką - dyrektorem Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławieckim Marią Olgą Sycz; Radny Powiatu Braniewskiego - Mateusz Sobieszczuk; Przewodnicząca Rady Miejskiej Gminy Pieniężno Alina Mańkut; Gminny Koordynator ds. obchodów Warmińsko- Mazurskich Dni Rodziny - Wanda Kuca; zastępca dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pieniężnie - Mariola Gudebska; dyrektor M- GOPS w Pieniężnie - Dorota Hołownia i w imieniu dyrektora Gimnazjum Publicznego w Pieniężnie pani Aneta Szydłowska-Kisielewicz, życzyli między innymi: wkraczania w przyszłość z odwagą, otwartym umysłem i sercem pełnym miłości, realizacji celów i zamierzeń. Wyrazem życzeń były złożone na ręce dyrektor Szkoły Podstawowej w Pakoszach piękne bukiety kwiatów i upominki.

Obecni uczniowie w humorystycznej formie przedstawili zebranym scenki z życia szkoły ich młodości oraz sposób funkcjonowania współczesnej placówki oświatowej, pracę nauczyciela w przeszłości a dziś. Dużo wrażeń dostarczył zebranym pokaz strojów szkolnych obowiązujących na przestrzeni lat. Część artystyczną zakończono wspólnym odśpiewaniem biesiady: „Upływa szybko życie”.

Przed punktem kulminacyjnym oficjalnego spotkania uczestnicy mogli skorzystać z krótkiej przerwy, podczas której przy kawie, herbacie mogli odbyć „sentymentalną podróż” w przeszłość. Licznie zgromadzeni absolwenci z niecierpliwością oczekiwali spotkań z koleżankami, kolegami oraz emerytowanymi nauczycielami, którzy zawitali w progach szkoły; były dyrektor Tadeusz Zapadka oraz nauczyciele: Donata Dziewiałtowska - Podleś, Michał Łozowski, Zbigniew Beksa, Jolanta Wilma. Trudno było gościom i absolwentom być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawili część życia, toteż wspomnieniom towarzyszyły szczere wzruszenia. W przerwie mieli również możliwość obejrzenia licznych ekspozycji wypełniających szkolne korytarze, między innymi: pamiątki z ubiegłych lat, galerię zdjęć uczniów i nauczycieli, listy absolwentów, kroniki szkolne, karty z historii przedwojennej szkoły. Ważną pamiątką dla społeczności szkolnej są wpisy w Kronice szkolnej upamiętniające to wydarzenie.

Po przerwie, odbył się pokaz prezentacji multimedialnej ukazujący dzieje szkoły, absolwentów i nauczycieli na przestrzeni 70 – lat. Pokaz był ostatnim oficjalnym momentem obchodów 70 – lecia istnienia Szkoły Podstawowej w Pakoszach. Wzbudził on bardzo wiele wzruszeń, emocji, wspomnień wśród oglądających. Wieczorem, wszyscy udali się na Jubileuszowy Bal Absolwentów Szkoły Podstawowej w Pakoszach do ,, Młynu Warmińskiego ” w Pieniężnie, aby dalej świętować, to niezwykłe spotkanie po latach. W czasie balu towarzyszyła niepowtarzalna, przyjazna i serdeczna atmosfera wśród absolwentów - „Był bal, wielki bal, bal przez noc, bal po świt”.

Pani dyrektor składa serdeczne podziękowania władzom lokalnym i samorządowym, nauczycielom, pracownikom, rodzicom, przyjaciołom, absolwentom, sołtysom, a także wszystkim zaangażowanym w przygotowanie Tej wspaniałej uroczystości bez, których to wydarzenie nie odbyłoby się.

Opracowanie: Urszula ChrościckaPodziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mieszkaniec #2086461 | 37.248.*.* 11 paź 2016 22:30

  Po co zamykać szkołę w Pakoszach wystarczy obniżyć wynagrodzenie Pana Sobieszczuka z 190 tyś zł (patrz oświadczenie majątkowe BIP powiat braniewski) do 50 tyś i będą pieniądze na zajęcia dla dzieci w miejscu zamieszkania.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. w odpowiedzi... #2084724 | 83.23.*.* 10 paź 2016 12:49

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. A wystarczy przeczytać ze zrozumieniem, i wszystko stanie się jasne... Ale po co? Lepiej wyszydzać, kpić... I o kim to świadczy?

 3. Onegdaj brylowało się w tv, #2083724 | 83.24.*.* 8 paź 2016 21:58

  było zapraszanym na wszystkie najważniejsze wydarzenia w Polsce a jak ludzie przejrzeli na oczy , dowiedzieli o wartościach i wychowaniu to zostały tylko byłemu posłowi uczestnictwa w zaściankowych uroczystościach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages