Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”

2017-02-27 12:37:14 (ost. akt: 2017-03-03 09:43:19)

Autor zdjęcia: Archiwum starostwa

120 osób – mieszkańców Pieniężna, Braniewa i wielu innych miejscowości powiatu braniewskiego – pobiegło w patriotycznym Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.

Start biegu odbył się na stadionie leśnym w Pieniężnie o godz. 15.00. Miał na celu popularyzację wiedzy i treści historycznych na temat żołnierzy podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, ale także popularyzację biegania i zdrowego trybu życia.

Wszyscy byli zwycięzcami
W biegu udział wzięło 120 zawodników z województwa warmińsko-mazurskiego w wieku od 10 lat do 74 lat. Do pokonania były dwie trasy do wyboru o długości 1963 metry oraz 6000 m. Po zakończonym biegu wszyscy zostali obdarowani pamiątkowymi medalami. Dla uczczenia Dnia Żołnierzy Wyklętych tuż po biegu odbyła się inscenizacja wydarzeń tamtego okresu w wykonaniu dzieci zrzeszonych w kółku teatralnym w MDK oraz występy dzieci z sekcji muzycznej również z MDK. Młodzież z pieniężeńskiego gimnazjum odśpiewała koncert patriotycznych pieśni. Na zakończenie imprezy wystąpił w przepięknym repertuarze chór męski z Morąga.

Wszyscy uczestnicy już na miejscu mogli pożywić się przepyszną grochówką przygotowaną przez Przedszkole Publiczne w Pieniężnie, napić się gorącej herbaty lub kawy i ogrzać się przy ogniskach.

Z okazji rocznicy pamięci o Żołnierzach Wyklętych - Miejski Dom Kultury przygotował wystawę fotograficzną przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, którą można było obejrzeć tuż po zakończonym biegu.

Aby przywrócić prawdę historii
— Cieszę się bardzo, że Tadeusz Kłębucki, kierownik Miejskiego Domu Kultury w Pieniężnie zorganizował tutaj bieg Tropem Wilczym, który jest jednym ze sposobów uczczenia żołnierzy niezłomnych — mówi wicestarosta braniewski Artur Mieczaniec.

— Jak widać mieszkańcy całego powiatu przyjechali tutaj, aby pokonując różne dystanse pokazać, że ten etap naszej historii jest nadal żywy i ważny. — Nie patrzyliśmy, kto w tym biegu wygra, każdy był zwycięzcą — mówi Tadeusz Kłębucki, kierownik MDK. — Najważniejszym było to, aby przywrócić prawdę historii, prawdziwej historii, o której nie wolno było mówić przez niemal 50 lat. Składam gorące podziękowania strażakom Ochotniczej Straży Pożarnej w Pieniężnie, policjantom Posterunku Policji w Pieniężnie oraz funkcjonariuszom placówki Straży Granicznej w Grzechotkach za pomoc w organizacji pierwszego w Pieniężnie biegu "TROPEM WILCZYM"

Honorowy patronat nad biegiem objęli: Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, który oddelegował swojego współpracownika Stanisława Orzechowskiego z misją uczestnictwa w biegu i listem do zawodników, Burmistrza Pieniężna Kazimierza Kiejdo, który również uczestniczył w biegu oraz Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie.

Organizatorami biegu byli: Miejski Dom Kultury w Pieniężnie, Urząd Miejski w Pieniężnie, Placówka Straży Granicznej w Grzechotkach, Zarząd Powiatowy LOK w Pieniężnie oraz Fundacja Wolność i Demokracja w Warszawie.GALERIA ZDJĘĆ: TUTAJ

Bieg w obiektywie MOS Braniewo: TUTAJ

Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (19) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zimny #2193742 | 94.254.*.* 2 mar 2017 20:23

  Oczywiście zawsze się pojawią komentarze zmęczonych i niedocenionych Panów z SG. Podejrzewam, że są to ludzie, którzy nic nie wnoszą do służby, tylko chcą dużo, ale od siebie nie dają nic, najlepiej chcą na wikcie podatników zdobyć emeryturkę. A w cywilu nie potrafiliby trzymać łopaty. Każdy funkcjonariusz, który tam był tego dnia to prawdziwy patriota i kreuje pozytywny wizerunek służ. A Wy Panowie weźcie się za pracę to Was docenią.

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. no nie .. #2193633 | 83.9.*.* 2 mar 2017 18:26

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Wilczym tropem , he he NIE OBRAŻAJCIE WILKA , WILK NIGDY NIE MORDUJE BRACI ANI DZIECI

   1. Plutonowy #2192283 | 31.0.*.* 1 mar 2017 11:15

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Pewnie jeszcze "ludzie" z biura ze straży granicznej odpowiednio wysokie dodatki sobie sami przyznali za godne reprezntowanie formacji, gdzie ludzie naprawde pracujacy są pomiatani

   2. strażnik #2192282 | 79.191.*.* 1 mar 2017 11:14

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. szkoda strzępić ryja, na tych błaznów ze straży, wielka kadra kierownicza która tylko potrafi na kontrole przyjechać i udupić człowieka. parodią straży granicznej w braniewie jest to że patrol nie pilnuje granicy tylko pilnuje zeby do kontrola nie podeszła

   3. Widzę że jak zawsze dopisała Pieniężniejska l #2192278 | 83.21.*.* 1 mar 2017 11:09

    Czy to prawda że z Pieniężna było aż 7 osób. Szok....

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (19)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages