środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Różne kultury, jedno miejsce

2017-08-25 12:00:00 (ost. akt: 2017-08-25 14:06:04)

Swiato Urożaju – tradycyjne ukraińskie dożynki – to impreza kulturalna zorganizowana dzięki finansowemu wsparciu Powiatu Braniewskiego. Odbędzie się ona w najbliższą niedzielę (27 sierpnia), na Stadionie Leśnym w Pieniężnie.

Swiato Urożaju wrosło już w tradycję uroczystości, organizowanych w powiecie braniewskim. To wyjątkowa impreza, której celem jest nie tylko podziękowanie za plony, ale również integracja obydwu społeczności: polskiej i ukraińskiej. A przy tym – dobra zabawa. Dlatego na scenie wystąpią zespoły artystyczne prezentujące kulturę i folklor ukraiński, będą konkursy (tak dla młodszych, jak i dla starszych), Całe wydarzenie poprzedzi msza św., odprawiona w podziękowaniu za tegoroczne plony.

Społeczność ukraińska, przesiedlona na ziemie obecnego powiatu braniewskiego w ramach akcji „Wisła”, to liczna grupa mieszkańców. Według szacunkowych danych braniewskiego Koła Związku Ukraińców w Polsce oraz Parafii Greckokatolickiej w Braniewie, w samym tylko Braniewie i gminie Braniewo żyje około 200 rodzin ukraińskich, czyli około 700 osób.

— Takie spotkania, jak Swiato Urożaju, kształtują właściwe relacje polsko-ukraińskie i integrują różne grupy społeczne — mówi starosta braniewski Leszek Dziąg. — Wspólne polsko-ukraińskie spotkanie integracyjne, połączone z ofertą kulturalną, umacnia wspólnotę lokalną i tożsamość kulturową mieszkańców.
Swiato Urożaju rozpocznie się o godz. 12.00 mszą św. dożynkową, podczas której poświęcone zostaną wieńce i chleby. Oficjalne otwarcie uroczystości zaplanowano na godz. 14.00. O godz. 15.00 rozpoczną się koncerty i występy zespołów, zakończone zabawą taneczną. Na scenie zobaczymy Disco-Soul-Biesiada, Harazd, Czeslaw Band, Spektrum, Stokrotki i Czarnobrywkę.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages