Sobota, 17 sierpnia 2019. Imieniny Anity, Elizy, Mirona

Uroczyście obchodzili 97. rocznicę Bitwy Warszawskiej

2017-08-31 11:12:22 (ost. akt: 2017-08-31 11:20:27)

Autor zdjęcia: Fot. Archiwum organizatorów

15 sierpnia odbyła się 97. rocznica Bitwy Warszawskiej oraz dożynki wiejskie w Radziejewie. Uroczystości zainaugurowała msza święta w kościele parafialnym p.w. św. Antoniego Opata, której przewodniczył ksiądz kapelan Jan Bocian z Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie wraz z proboszczem Pawłem Władyką.

Po mszy świętej została odsłonięta pamiątkowa tablica przez Przewodniczącego Rady Powiatu Leszka Kłębuckiego wraz z Radnym Powiatu Mateuszem Sobieszczukiem oraz podniesienie flagi państwowej na maszt przez żołnierzy z 9. Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa.

Z okazji Święta Wojska Polskiego zostali również odznaczeni członkowie LOK: Leszek Kłębucki, Dariusz Janczarek, Kazimierz Gołębiewski, Andrzej Terebieniec, Zdzisław Żydak, Anna Gregorczyk, Żaneta Koczan, Dominik Chorążyczewski i Dawid Gregorczyk.
Wręczenia dokonał Prezes LOK Olsztyn Ryszard Gadziński w asyście Pana mjr Macieja Kiełka.
Kierownik Miejskiego Domu Kultury Tadeusz Kłębucki wraz z sołtysem Radziejewa Kazimierzem Gołębiewskim wręczyli podziękowania dla sponsorów dożynek.

Uroczystość w Radziejewie uświetniła orkiestra dęta z Ornety, a także zespół „Dzień dobry”. Pracownicy MDK przygotowali szereg konkurencji, które związane były z tymi obchodami, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Najmłodsi mogli również porobić bańki mydlane, a także pomalować buzie farbkami. Wszyscy dobrze się bawili, zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.

Przed mszą świętą Pan Tadeusz Kłebucki wcielając się w role Marszałka zreferował w paru słowach Bitwę Warszawską:
„Bitwa Warszawska nazywana też Cudem nad Wisłą- miała miejsce w dniach 12-25 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko- bolszewickiej. Uznana została za osiemnastą bitwę w historii świata. Autorami planu bitwy byli gen. Rozwadowski i Piłsudski. Decydujące starcie pod Warszawą przesądziło o zachowaniu niepodległości, jak i nierozprzestrzenianiu się czerwonej zarazy w Europie Zachodniej.
Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego pod komendą marszałka Józefa Piłsudskiego 16 sierpnia 1920 r. siłami 5 dywizji i 4 armii, którą osobiście dowodził. Siły jej liczyły 27,5 tysiąca żołnierzy piechoty, 950 kawalerzystów, 461 karabinów maszynowych, 90 dział polowych.
Pod osłoną nocy, mówiąc skrótowo planowany manewr polegał na nagłym wycofaniu wojsk polskich z linii frontu w głębokiej tajemnicy, uderzając na wojska sowieckie od tyłu. Armia Bolszewicka pod wodzą gen. Tuchaczewskiego uległa rozsypce wpadając w panikę, a konnica gen. Budionnego nie dojechała na czas. Zadaniem pisarzy politycznych jest wytłumaczenie europejskiej opinii, że w roku 1920 Europę zbawiła Polska- wstrzymując sowiecką inwazję.
W wyniku Bitwy Warszawskiej i następującej po niej bitwy niemeńskiej delegacje polskie i sowieckie zawarły w Rydze zawieszenie broni, a w marcu 1921 r. na jego bazie został zawarty traktat pokojowy, który trwał osiemnaście i pół roku, aż do agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r.”


Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna
Fot. Archiwum organizatorów
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages